Tibidabo

Krajobraz Barcelony, wybrzeża i Pireneje zobaczysz tylko z Tibidabo. Tam także, w jednym z najstarszych parków rozrywki, przejedziesz się na rollercoasterze. za Na wzgórzu Tibidabo nie tylko rodziny z dziećmi znajdą coś dla siebie. Oprócz zabawy w parku rozrywki, możemy wejść na szczyt pobliskiej wieży radiowo-telewizyjnej i podziwiać ośnieżone Pireneje. A jeżeli marzy nam się panorama Barcelony, zatrzymajmy się w jednej z pobliskich kawiarenek.

Tibidabo pełne jest wspaniałych atrakcji
Tibidabo pełne jest wspaniałych atrakcji / fot, http://www.pinterest.com/pin/211387776234758169/

Na zwiedzanie wzgórza warto poświęcić ok. 3-4 godziny. Jeżeli oprócz podziwiania widoków, chcemy odwiedzić park rozrywki, musimy zarezerwować sobie cały dzień. Na Tibidabo dostać się można kolejką szynową (Funicular del Tibidabo), jest ona zabytkowym środkiem transportu, otwartym w 1901 roku. Trasę pokonać możemy także pieszo, podziwiając przy okazji modernistyczne rezydencje.

Tibidabo to najwyższe (512 m n.p.m.) i najczęściej odwiedzane wzgórze w okolicach Barcelony. Jego nazwa pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „Tobie dam”, co jest nawiązaniem do propozycji szatana złożonej Jezusowi: w zamian za pokłon odda Mu władzę nad wszystkimi królestwami na ziemi. Na wzgórzu zbudowany został Kościół Najświętszego Serca, który zwieńczony jest postacią Jezusa z uniesionymi rękami (rzeźba przypomina Jezusa z Rio de Janeiro w Brazylii), co czyni budowlę widoczną z każdej części miasta. Wstęp do kościoła jest bezpłatny, jednak jeżeli chcesz udać się na taras pod statuę Jezusa, musisz zapłacić 2 EUR.

Widok z Tibidabo
Widok z Tibidabo / fot, http://www.pinterest.com/pin/562035228468879309/

Oprócz znaczenia religijnego, wzgórze stanowi centrum rozrywki. Na Tibidabo znajduje się jeden z najstarszych na świecie parków rozrywki z wesołym miasteczkiem (zbudowany w 1901 roku). Park w całości czynny jest w weekendy, święta oraz w wakacje od środy do niedzieli. W pozostałe dni wejść możemy jedynie do części Cami del Cel, a także do Muzeum Automatów, gdzie zgromadzone są wszystkie automaty używane od dnia otwarcia. Park, oprócz nowoczesnych konstrukcji, posiada również takie z początków działalności. Jego symbolem jest krążący na wysięgniku czerwony samolot – replika tego, który pierwszy przeleciał trasę Barcelona-Madryt. Za wstęp do wszystkich atrakcji parku dorośli zapłacą 28.50 EUR, dzieci do 120 cm wzrostu 10.30 EUR, natomiast dzieci do 90 cm mają wstęp wolny. Warto wcześniej sprawdzić godziny otwarcia parku na stronie internetowej.

Na pobliskim wzgórzu znajduje się wieża telewizyjna (Torre de Collserola), którą warto odwiedzić, ponieważ jest najwyższym budynkiem w Barcelonie (288 m). Wjechać na nią możemy windą, za co zapłacimy 5.60 EUR. Bilet zniżkowy kosztuje 3.30 EUR.

Wszystkie atrakcje Tibidado można łatwo, szybko i za niewielką cenę zobaczyć rezerwując tanie loty do Barcelony.