Sierpień w Barcelonie

Latem Barcelona czaruje jeszcze bardziej niż zazwyczaj. Piękna pogoda sprzyja temu, by całe dnie i długie noce spędzać na świeżym powietrzu. Katalońska stolica kusi zatem hucznymi ulicznymi fiestami i nieco bardziej zacisznymi koncertami odbywającymi się w parkach i hen wysoko na najpiękniejszych miejskich dachach. Ci, którzy szukają miejsca na romantyczną kolację, liczyć mogą zaś na niebanalną ucztę pod gwiazdami!

Jazzowe koncerty na dachu Casa Mila

La Pedrera to jeden z bardziej znanych budynków Barcelony. Każdy, kto choć raz odwiedził katalońską stolicę, z pewnością kojarzy te niezwykłe dzieło Gaudiego. Fasada falująca niczym wzburzona morska woda i kominy do złudzenia przypominające armię wojowników strzegących nieba to dwa tutejsze główne znaki rozpoznawcze. La Pedrera, znana też jako Casa Mila dla turystów dostępna jest zarówno za dnia, jak i w nocy. Na wakacyjne ciepłe wieczory przygotowała ona jednak jeszcze jedną niecodzienną niespodziankę. W piątki i soboty o 20.30 na dachu tej urokliwej secesyjnej kamienicy odbywają się jazzowe koncerty. Muzyczna uczta w takiej scenerii to nie lada przeżycie. Bilet na to wydarzenie zakupić można w kasie na miejscu bądź wcześniej przez internet. Ta druga opcja umożliwia nam też zwiedzenie budynku dzień wcześniej, po promocyjnej cenie.

miejce: La Pedrera, Passeig de Gracia
bilet: 30€ (plus 10€,  jeśli skorzystać chcemy z promocji na zwiedzanie wnętrza)

To na tym czarującym dachu odbywają się koncerty, sierpień w Barcelonie
To na tym czarującym dachu odbywają się koncerty, foto: Ian Gampon, CC BY-ND 2.0

Sierpień w Barcelonie – festiwal św. Rocha

Festes de Sant Roc to jeden z najstarszych festiwali w mieście. Barcelończycy te lokalne święto obchodzą od 1589 roku! Jak to często bywa w przypadku świętych, z życiem ich zazwyczaj związana jest jakaś legenda. Nic dziwnego, że kryje się ona i za tymi lokalnymi obchodami. Święty Roch ponoć przybył do Barcelony w czasach, gdy panowała w niej epidemia dżumy. Początkowo uzdrawiał on chorych, a gdy sam zaniemógł, wygnany został poza miejskie mury. Tam jedzenie donosił mu psiak piekarza. Dzięki takiej troskliwej opiece Roch zdołał w końcu wrócić do zdrowia. W 1583 roku w mieście znów wybuchła zaraza. Podczas epidemii nie zginął jednak ani jeden jego mieszkaniec – zawdzięczać zaczęto to właśnie wstawiennictwu św. Rocha.

Coroczny festiwal upamiętniający poczciwego opiekuna odbywa się na Plaça Nova. Jak na katalońskie święto przystało, liczyć można tu na niezwykły spektakl, w którego skład zawsze wchodzą wszystkie najważniejsze lokalne tradycje. Nie zabraknie więc wznoszonych z ludzi wież, parady gigantów, korowodu strzelających iskrami diabłów czy tańczonego na ulicach sardana. Nigdy nie zapomina się tu również o słynnym psie – jemu też poświęcona jest część obchodów. Festes de Sant Roc to ponadto koncerty, smakowite jedzenie, pokazy sztucznych ogni oraz liczne gry i zabawy dla dzieci. Tu prześledzić można tegoroczny program i wybrać najciekawsze propozycje.

miejsce:  Plaça Nova
termin: 12-16 sierpnia

Sypiące się iskry - correfoc to tradycja, której nie może zabraknąć podczas katalońskiej fiesty, sierpień w Barcelonie
Sypiące się iskry – correfoc to tradycja, której nie może zabraknąć podczas katalońskiej fiesty, foto:
Jacob Garcia, CC BY-ND 2.0

Festiwal de Gràcia

Wizytę w katalońskiej stolicy planujesz dopiero na drugą połowę miesiąca? Jak okazuje się sierpień w Barcelonie to fiesta za fiestą! Gràcia to najmniejsza z tutejszych dzielnic – jeszcze do 1897 roku stanowiło ona osobną, niewłączoną w obręb miasta wioskę. Może dlatego właśnie wciąż panuje tu tak odmienna i niezwykła atmosfera. Wąskie malownicze uliczki na co dzień warte są obejrzenia, jednak gdy rozpoczyna się Fiesta mayor de Gràcia miejsca tego po prostu nie można ominąć! Przez parę dni w roku tutejsze ulice i place zmieniają się nie do poznania. Niezwykłe, barwne dekoracje, rozmaite warsztaty, sportowe rozgrywki i koncerty na każdym rogu. Wydarzenie to jest typowym lokalnym świętem. Nie komercyjną imprezą, a przedsięwzięciem przygotowywanym przez miejscowych dla własnej społeczności. Wcale nie znaczy to jednak, że jest to impreza zamknięta! Przybysze są mile widziani, a uczestnictwo we wszystkich przedsięwzięciach jest darmowe. To niezwykła okazja ku temu, by świetnie się bawiąc, poznać lokalne zwyczaje i poczuć niezwykłą atmosferę miejskiej fiesty. Chcesz wziąć udział w tym wydarzeniu? Zabukuj bilety lotnicze do Barcelony!

miejsce: dzielnica Gràcia
termin: 15-21 sierpnia

Fiesta de Gràcia to też pięknie udekorowane ulice!, sierpień w Barcelonie
Fiesta de Gràcia to też pięknie udekorowane ulice! foto:
Oh-Barcelona.com, CC BY 2.0

Parki okraszone muzyką

Barcelona w zanadrzu skrywa wiele niespodzianek. To, że miasto to zachwycić potrafi wspaniałą architekturą, jest sprawą oczywistą. Niektórzy z nas odwiedzając katalońską stolicę latem, liczą też na piękne słońce i piaszczyste plaże. Mało kto pamięta jednak o tym, że Barcelona posiada też wiele niezwykłych parków. Przestrzenie takie, szczególnie w upalne dni wspaniale nadają się na regenerację sił po całodniowym zwiedzaniu. W sierpniu te czarujące zielone azyle warto odwiedzić zwłaszcza wieczorową porą tak, by załapać się na koncert na świeżym powietrzu. Cykl corocznych letnich występów w barcelońskich parkach odbywa się już po raz 21. W repertuarze gości zazwyczaj jazz, blues i muzyka klasyczna. W przyjemnym miejscu, z dala od zgiełku i przy wtórze kojących ucho dźwięków w ciekawy sposób zakończyć uda nam się dzień pełen wrażeń. Z tegorocznym programem Música als Parcs można zapoznać się tutaj.

miejsce: barcelońskie parki
wstęp: wolny

Parc del Laberint d’Horta, sierpień w Barcelonie
Parc del Laberint d’Horta, foto:
Oh-Barcelona.com, CC BY 2.0

Wieczór pod gwiazdami

Od czerwca do września, a więc jeszcze przez parę najbliższych tygodni, barcelońskie obserwatorium astronomiczne Observatorio Fabra zaprasza na ucztę pod gołym niebem i astralną podróż. To jedno z najstarszych wciąż działających obserwatoriów na świecie odnajdziemy na wzgórzu Collserola wchodzącym w skład dobrze znanej góry Tibidabo. Budynek usytuowany jest ponad 400 metrów nad poziomem morza, a z jego tarasu rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na całą okolicę. Barcelona u stóp, na stole dania inspirowane kosmiczną przestrzenią, do tego intrygujące opowiastki uczonych – to połączenie, które robi niemałe wrażenie. Po takim wstępie wieczorową porą pozostaje udać się do obserwacyjnej kopuły i tam śledzić mapę nieba. Koszt takiej niecodziennej kolacji do najtańszych z pewnością nie należy. Jeśli jednak w Barcelonie spędzić chcemy niezapomniany wieczór, warto się tu zjawić. Sierpień w Barcelonie z pewnością zaskoczy przyjezdnych.

Miejsce:Ctra. De Vallvidrera, Camí de l’Observatori s/n
koszt:  71-119€

Barcelońskie Observatorio Fabra, sierpień w Barcelonie
Barcelońskie Observatorio Fabra, foto:
Sergio Calleja (Life is a trip), CC BY-SA 2.0