Reus – Barcelona

Port lotniczy Reus (REU) to katalońskie lotnisko zlokalizowane w odległości ok. 3 kilometrów od miasta Reus, 13 km od centrum Tarragony oraz 105 kilometrów na południowy zachód od Barcelony. Od 2008 roku notuje wzrost ruchu pasażerskiego, który w 2012 osiągnął liczbę prawie 1 miliona.

Lotnisko Reus, Barcelona, Hiszpania, reus barcelona
Lotnisko Reus, Barcelona, Hiszpania / fot. Darz Mol@wikimedia

Lotnisko Reus – podstawowe informacje

Historia lotniska Reus ściśle wiąże się z działalnością klubu lotniczego funkcjonującego w tejże miejscowości. To właśnie dzięki jego inicjatywie, w 1935 roku rozpoczęto budowę obiektu. Kontynuowanie prac uniemożliwiła jednak wojna domowa. Po jej zakończeniu, port pełnił zarówno funkcje wojskowe, jak i cywilne. W 1957 rozpoczął obsługę krajowego ruchu lotniczego, a trzy lata później także lotów czarterowych. Z biegiem lat, realizowano plany modernizacyjne lotniska. Od 1998 odpowiada ono wyłącznie za operacje lotnictwa cywilnego. Dynamiczny rozwój portu wywołała współpraca z tanimi liniami lotniczymi. W 2004 po raz pierwszy odnotowano ponad milion pasażerów. W 2008 swoją bazę utworzył tam irlandzki Ryanair. Lotnisko Reus to więc już nie tylko siedziba jednego z najstarszych hiszpańskich klubów lotniczych – Real Aeroclub de Reus i szkoły pilotów CESDA, ale także ważne centrum ruchu turystycznego. Więcej informacji oraz dane kontaktowe znajdziesz na jego stronie internetowej.

Kierunek: Reus Barcelona – połączenia

Destynacja Reus Barcelona jest chętnie wybierana przez podróżujących. Na popularność lotniska wpływa jego dogodne położenie w stosunku do serca Katalonii – Barcelony oraz szeroka oferta przewoźników niskobudżetowych.
Loty na Reus przeprowadzają linie lotnicze takie jak: AlbaStar, ArkeFly, Avion Express, BA Cityflyer, British Airways, Flybe, Helvetic Airways, Jet2.com, Jetairfly, Ryanair, Thomas Cook Airlines oraz Thomson Airways. Lotnisko oferuje połączenia z 27 miastami, w tym m.in. z: Aberdeen, Belfastem, Birmingham, Brukselą, Cardiff, Dublinem, Eindhoven, Frankfurtem, Glasgow, Leeds, Liverpoolem, Londynem, Manchesterem, Marsylią, Newcastle i Palma de Mallorca.

Infrastruktura i udogodnienia

Zarządca obiektu – Aena Aeropuertos, w związku z rozwojem lotniska i zwiększeniem natężenia ruchu pasażerskiego, rozpoczął prace modernizacyjne. Istniejące dawniej trzy budynki zostały przebudowane i połączone tak, by strefa przylotów, odlotów i punkty check-in znalazły się pod jednym dachem. Nowy terminal odlotów posiada 23 stanowiska check-in oraz 12 wyjść na stanowiska lotu. Bramki 1-6 przeznaczone są dla lotów poza strefę Schengen, a 7-12 dla destynacji, które znajdują się w jej obrębie.
Pasażerowie mogą korzystać ze sklepów wolnocłowych oraz usług lokali gastronomicznych. Na terenie lotniska usytuowane są też: punkty informacyjne, posterunek policji oraz skrzynki pocztowe. Podróżujący mogą korzystać z sieci Wi-Fi. Pierwsze 15 min jest bezpłatne. Na życzenie, dostępny jest także specjalny salon konferencyjny, w którym zorganizować można spotkania biznesowe i prywatne.

Komunikacja

Trasę Reus – Barcelona autem, kierując się drogami C-32 i AP-7, można pokonać w ok. 1h 15 min. W budynku terminala swoje stanowiska mają następujące wypożyczalnie samochodów: Avis, Europcar, Goldcar Rental oraz Hertz. Koszt wypożyczenia niewielkiego pojazdu na jeden dzień wynosi ok. 30 EUR (ok. 130 PLN). Dla podróżujących dostępne są również taksówki. Do Reus dojechać można za 18 EUR (ok. 80 PLN). Za przejazd do Tarragony zapłacisz 33 EUR (ok. 140 PLN), a na barcelońskie lotnisko El Prat 150 EUR (ok. 640 PLN).
Port lotniczy Reus zapewnia również połączenia autobusowe. Linią nr 50 dojedziesz do Reus. Bilet w jedną stronę kosztuje 2,50 EUR (ok. 11 PLN). Autobus odjeżdża co 60 min w godz. 8:05-20:05. Z lotniska, zgodnie z rozkładem lotów Rynair, kursują także autobusy do Barcelony. Czas podróży do stolicy Katalonii wynosi od 1h 30min do 2h. Za bilet w obie strony zapłacisz 26,50 EUR (ok. 115 PLN). Najwygodniej jest go kupić przez Internet, na stronie przewoźnika Hispano Igualadina. Autobusy jeżdżą także do destynacji takich jak Tarragona, Costa Daurada oraz Valls.

Dowiedz się więcej na temat lotnisk w Barcelonie.