Październik 2016 w Barcelonie

Barcelona to idealne miejsce na wczesnojesienny wypoczynek. Wciąż w grę wchodzi tu słoneczna kąpiel na plaży, jednocześnie wcale nie musimy obawiać się jednak szalonych hiszpańskich upałów. W październiku kulturalne życie katalońskiej stolicy kwitnie w najlepsze. Pokazy filmów, wystawy czy teatralne widowiska – z pewnością będzie tu w czym wybierać!

Taniec współczesny w chińskiej odsłonie

4+5 to kolejna propozycja chińskiej grupy tanecznej TAO Dance Theatre – propozycja, koło której żaden miłośnik tańca współczesnego nie może przejść obojętnie. Teatr ów założony w 2008 roku przez Tao Ye od początku swej działalności wzbudza sporo emocji. Jakby nie było, twórca jego uchodzi przecież za „najbardziej ekscytującą postać współczesnego tańca”. Narracja, dekoracje, wcześniej zbudowana opowieść to aspekty, które nie odgrywają tu żadnej roli. Programowy minimalizm, pustka na scenie i skromne stroje sprawiają, że to samo ciało, sam ruch staje się punktem hipnotycznie przykuwającym uwagę. Tancerze na naszych oczach wyczarowują historie emocjami i gestami – kolo takiej wizualnej uczty nie sposób przejść obojętnie. Bilety na to niezwykłe przedstawienie zamówić można tutaj.

miejsce: Mercat de Les Flors, Carrer de Lleida 59
bilet: 22€

Coś dla smakoszy

Październik 2016 w Barcelonie urzeknie również zwolenników kulinarnej sztuki. Jakby nie było odkrywanie katalońskich przysmaków zawsze stanowi ważny punkt programu podczas wyprawy w ten zakątek globu. Przedostatni weekend miesiąca to czas, w którym jeszcze bardziej niż zazwyczaj kusić nas będą lokalne markety. Stragany niczym grzyby po deszczu wyrosną w różnych częściach miasta. Świeży chleb i ciasta prosto z pieca, apetyczne tapas, smakowite wina i lokalne sery oraz posiłki wychodzące spod rąk najlepszych kucharzy. Taka smakowita gratka, nawet tu, nie zdarza się co dzień. Tym bardziej warto więc wziąć udział w tym przedsięwzięciu i już teraz zamówić bilety lotnicze do Barcelony.

La Boqueria - barcelońskie przysmaki, Październik 2016 w Barcelonie
La Boqueria – barcelońskie przysmaki, foto: Mario Castro, CC BY 2.0

Gra światłem

Anthony McCall – słynny performer, który triumfy swe święcił w latach 70., a później zaś na czas jakiś poświęcił się reklamie, od paru sezonów znów zaskakuje, tworząc zupełnie niezwykłe dzieła. Fascynacja filmem i performance’em artystę tego nie opuszcza od dawna, jednak w jego najnowszych przedsięwzięciach nie tylko ona dochodzi do głosu. McCall w projektach swych umiejętnie zaciera granice rozdzielające różne dziedziny sztuki – wideo art, rzeźba, instalacje, artystyczny happening współistnieją tu jednocześnie, tworząc wspólną kompozycję. Ci, którzy wybiorą się na barcelońską wystawę, a z szansy tej skorzystać można jeszcze do końca miesiąca, z pewnością odbyć będą mogli magiczną podróż w świetle. Dodatkowo ekspozycja ta przybliży nam też wcześniejsze dokonania artysty.

miejsce: Fundació Gaspar, Carrer de Montcada 25
bilety: 5€

Anthony McCall - świetlista przygoda, październik 2016 w Barcelonie
Anthony McCall – świetlista przygoda, foto: Sascha Pohflepp, CC BY 2.0

48 godzinna podróż po niezwykłych zakątkach

Barcelona to nie tylko Gaudi! Choć budowle zaprojektowane przez tego najbardziej znanego katalońskiego architekta koniecznie trzeba zobaczyć, warto pamiętać o tym, że nie tylko nimi miasto to potrafi zadziwić. Październik 2016 w Barcelonie, a dokładniej jego przedostatni weekend, stwarza szansę, by prawdziwie rozsmakować się w tutejszych niezwykłościach. To wówczas właśnie drzwi do wielu miejsc na co dzień zamkniętych staną przed nami otworem. 48Hours Open House Barcelona to już szósta edycja przedsięwzięcia, którego pomysł zrodził się w Londynie. Dziś podobne imprezy odbywają się też w Dublinie, Nowym Yorku, Galway i Tel Awiwie. Barcelońskie weekendowe zwiedzanie to szansa na zajrzenie do wnętrz ponad 150 budynków. Impreza jest bezpłatna i pewnie z tej racji cieszy się ogromnym powodzeniem. Warto więc sprawdzić godziny otwarcia i wcześniej przybyć na miejsce. Wszystkie przydatne informacje znajdziecie tutaj.

Dzieła Gaudiego to główna barcelońska atrakcja, na odkrycie czekają tu jednak i inne architektoniczne cuda, październik 2016 w Barcelonie
Dzieła Gaudiego to główna barcelońska atrakcja, na odkrycie czekają tu jednak i inne architektoniczne cuda, foto: Slava, CC BY 2.0

Zombie nad morzem

Ci, którzy spragnieni są nieco mocniejszych urlopowych wrażeń, koniecznie odwiedzić powinni Sitges – niewielkie miasto oddalone zaledwie o 35 km od Barcelony. Tam właśnie od 7-16 października trwać będzie Sitges Film Festival dedykowany fanom horrorów i fantasy. Pierwszy tego typy przegląd zorganizowano pod koniec lat 60., od tego czasu ów kataloński festiwal w swej kategorii zyskał sobie miano wydarzenia top 1. Nic dziwnego zatem, że rokrocznie przyciąga on nie tylko fanów gatunku, ale i filmowe gwiazdy i reżyserów światowego formatu. Projekcje filmów, panele dyskusyjne i liczne spotkania to oczywiste punkty programu. Z dodatkowych atrakcji warto wziąć udział w prawdziwie mrocznym pochodzie. Parada, w której ramię w ramię ruszą zombie i inne potwory, też z pewnością zdoła wzbudzić dreszczyk emocji.

Sitges to nie tylko mroczne filmowe opowieści, ale i całkiem urokliwe pejzaże, październik 2016 w Barcelonie
Sitges to nie tylko mroczne filmowe opowieści, ale i całkiem urokliwe pejzaże, foto: Jef Nickerson, CC BY-SA 2.0

Październik 2016 w Barcelonie

Kulturalne życie Barcelony z niemałym rozmachem toczy się przez całe dwanaście miesięcy. Początek jesieni potrafi zaskoczyć jednak nie tylko licznymi dodatkowymi atrakcjami – z wielu powodów, to idealny czas na wyprawę do katalońskiej stolicy. W samym szczycie turystycznego sezonu Barcelonę oblegają tłumy, z nieba zaś leje się żar, który wcale nie ułatwia zwiedzania. Październik w tej części Hiszpanii wciąż uraczy nas przyjemnym słońcem i ładną pogodą, jednocześnie złapać będzie tu już można nieco więcej oddechu. Do 20 dnia miesiąca zazwyczaj prężnie działają plaże – spokojnie zasiąść możemy więc z drinkiem w ulokowanym wprost na pisaku barze. Dodatkowo ceny lotów i noclegów powinny już być niższe.

W październiku barcelońskie plaże wciąż idealnie nadają się na wypoczynek, październik 2016 w Barcelonie
W październiku barcelońskie plaże wciąż idealnie nadają się na wypoczynek, foto: Manuel Martín, CC BY 2.0