Niekonwencjonalne zwiedzanie Barcelony

Zwiedzanie miasta na własną rękę gwarantuje nam pełną swobodę i niezależność. Podczas odkrywania nowych terytoriów, czasem warto jednak dać się poprowadzić za rękę miejscowym. Barcelona dla odwiedzających ją turystów przygotowała wiele nieszablonowych wycieczkowych propozycji. Wygospodarowanie choć jednego dnia na to, by dać się wciągnąć w prawdziwie niezwykłą przygodę, okazać może się wartym zachodu przedsięwzięciem.

Przygotuj pyszną paellę!

Z podróży w obce zakątki globu zawsze przywozimy ze sobą kulinarne wspomnienia. Nierzadko zdarza się, że takie nowo poznane smaki i zapachy nie dają nam potem o sobie zapomnieć. Rozwiązanie tej bolączki jest właściwie jedno. Wystarczy poznać tajniki gotowania od kuchni, wykraść przepisy receptur i smakowite specjały przygotować potem we własnym domowym zaciszu. W realizacji tego chytrego planu z pewnością pomoże nam lekcja gotowania. Jeśli zaś zaznajamiać mamy się z tajnikami hiszpańskiej kuchni, to koniecznie zgłębić musimy temat przyrządzania paelli. Wyprawa na barcelońskie targowisko, wspólne poszukiwanie produktów i gotowanie pod okiem prawdziwego mistrza to samo w sobie niezwykłe doświadczenie. Poza słynną paellą nauczymy się też sporządzania pysznej sangrii i typowo katalońskiego deseru – Crema Catalana. Dzięki takiej kulinarnej zaprawie po powrocie do domu od razu wydać będziemy mogli przyjęcie w prawdziwie hiszpańskim stylu. Więcej szczegółów na temat takiej wycieczki znajdziecie tutaj.

Hiszpańska paella - smakowite wakacyjne wspomnienie
Hiszpańska paella – smakowite wakacyjne wspomnienie

Zwiedzanie miasta w asyście prywatnego przewodnika

W obecnych czasach obce miasto spokojnie zwiedzać możemy bez niczyjej pomocy. Papierowe przewodniki, internet i liczne dostępne aplikacje znacznie ułatwiają sprawę, jednak nigdy nie pokażą nam one tego, co pokazać mogą tubylcy. Miasto widziane oczyma mieszkańców, z całą pewnością różni się od tego, które przyjezdnym wyznaczają turystyczne szlaki. Ci, którzy w Barcelonie spędzają całe życie, tutejszą miejską przestrzeń znają jak własną kieszeń. Ciekawe zaułki, zapomniane uliczki, najlepsze knajpki i ogrom opowieści. Wyprawa z indywidualnym przewodnikiem to niepowtarzalna szansa na prawdziwe poznanie katalońskiej stolicy. Uroku całej sytuacji dodać może fakt, że pomiędzy wartymi obejrzenia miejscami, przemieszczać możemy się motocyklem. Za kierownicą zasiądzie nasz miejski przewodnik, nam pozostawiając kosz doczepiony do jednośladu i tylne siedzenie. Będzie więc nie tylko kameralnie oraz intrygująco, ale i bezpiecznie. W końcu pod skrzydła swe weźmie nas wytrawny kierowca, który stolicę na co dzień przemierza takim właśnie środkiem transportu. Jeśli interesuje cię takie zwiedzanie Barcelony, więcej szczegółów odnaleźć możesz tutaj.

Barcelona idealnie nadaje się na motorową przejażdżkę, zwiedzanie Barcelony
Barcelona idealnie nadaje się na motorową przejażdżkę, foto: HATOYA.COM, CC BY-ND 2.0

Rozsmakuj się we flamenco!

Nie można opuścić Hiszpanii, bez obejrzenia choć jednego występu tancerzy flamenco. Stolicą tej ognistej muzyki jest oczywiście Andaluzja, jednak i w katalońskiej Barcelonie załapać można się na cieszące oko i ucho przedstawienie. Zanim jednak oddamy się we władanie dźwiękom, czeka nas smakowita przechadzka po mieście. Podczas wyprawy odkryjemy modny tapas bar i sklep, w którym zakupić można najlepszą szynkę serrano. Przy okazji nasz przewodnik uraczy nas też historiami o okolicy i mijanych po drodze zabytkach. Z pełnym żołądkiem i głową wypełnioną ciekawostkami, podziwiać będziemy mogli popisy tancerzy i muzyków. Wieczór umili też nam specjalność regionu – katalońska cava. Tak przygotowana trzygodzinna wycieczka z pewnością pozwoli nam poczuć prawdziwie hiszpańską atmosferę. Dodatkowe informacje odnośnie tego wydarzenia, odnaleźć można tutaj. Jak tylko zdecydujesz się na taką atrakcję, sprawdź też tanie loty do Barcelony.

Wieczór z flamenco, zwiedzanie Barcelony
Wieczór z flamenco, Natalia Ba, CC BY-ND 2.0

Biegiem przez miasto

Nie da się ukryć, że bieganie jest ostatnio w modzie. Zapaleni biegacze z pasji swej nie muszą rezygnować nawet podczas urlopowego wyjazdu. Poranny jogging przed zwiedzaniem to oczywiście jedna z możliwości, podczas pobytu w Katalonii skusić możemy się jednak również na zwiedzanie Barcelony w biegu. W mieście tym wiele jest miejsc, w których swobodnie uciąć można sobie przebieżkę. Wbrew pozorom nawet ścisłe centrum do aktywności tej nadaje się idealnie – wystarczy tylko bladym świtem zwlec się z łóżka i wykorzystać panujące na ulicach pustki. Chcesz biegnąć, obejrzeć wiele ciekawych miejsc i nie zgubić się w gąszczu nieznanych alei? Istnieje na to prosty sposób. Wystarczy wykorzystać zapał, pomysłowość i znajomość miasta, jaką wykazać mogą się lokalni biegacze. Wiele ciekawych tras proponują twórcy projektu 360º Running Barcelona. Wraz z nimi w szybkim tempie poznać możemy zabytkowe dzielnice, nadmorską promenadę czy zielone miejskie zakątki. Sportowa aktywność podczas wakacji może okazać się niezwykle ciekawym doświadczeniem.

Truchtem po mieście, zwiedzanie Barcelony
Truchtem po mieście, foto: FaceMePLS, CC BY 2.0

Zwiedzanie Barcelony z aparatem pod pachą

Zdjęcia są obowiązkową pamiątką z każdej wyprawy – w końcu to właśnie dzięki nim, już będąc w domu, wracać możemy do miejsc, w których udało nam się spędzić niezapomniane chwile. Fotografia w Barcelonie? To temat rzeka! Po pierwsze o dokumentację wyprawy zadbać może tu wynajęty profesjonalny fotograf, który dzielnie śledzić będzie naszą przechadzkę po mieście. Po drugie, jeśli tylko posiadamy chęci, sprawy możemy wziąć w swe własne ręce – w końcu urlop to świetny czas na rozwijanie pasji i doskonalenie umiejętności. Foto Ruta to projekt, w ramach którego załapać możemy się na terenowe fotograficzne warsztaty. Opcji do wyboru mamy tu wiele. Niekoniecznie od razu musimy więc być posiadaczami lustrzanki, również smartfon z wyzwaniem tym da sobie radę. Ciekawe zaułki i cenne techniczne wskazówki z pewnością sprawią, że tym razem z wycieczki uda nam się przywieźć zupełnie nietuzinkowy album. Dodatkowo miasto podglądane przez obiektyw aparatu, skore będzie zdradzić nam niejedną tajemnicę.

Barcelona w obiektywie aparatu , zwiedzanie Barcelony
Barcelona w obiektywie aparatu