Muzea w Barcelonie – wizyta w świecie sztuki

Barcelona to zupełnie niezwykłe miasto. Gaudi, Picasso, Antonioni, Luis Buñuel czy Joan Miró – to tylko garstka spośród wielkich nazwisk, które jakoś z miejscem tym się łączą. Sztuka, szczególnie ta współczesna to prawdziwa wizytówka katalońskiej stolicy. Tutejsze muzea czekają na zwiedzanie!

Fundació Joan Miró

Podziwianie prac Joana Miró to niezwykła podróż w głąb niczym nieskrępowanej krainy dziecięcej wyobraźni. Barcelona to punkt obowiązkowy dla miłośników twórczości tego katalońskiego artysty. To tu, na wzgórzu Montjuïc, odnaleźć można pokaźną kolekcję jego obrazów, rzeźb, ceramiki i prac graficznych. Założona przez Miró fundacja, której głównym celem miała być zachęta młodych artystów do tego, by śmielej eksperymentować zaczęli na polu współczesnej sztuki, działalność swą na dobre rozpoczęła w 1975 roku. Wtedy to do użytku oddany został budynek, który specjalnie w tym celu zaprojektował Josep Lluis Sert. Dzięki niemu powstał jeden z najwspanialszych muzealnych gmachów na świecie. Rzadko kiedy zdarza się, by ekspozycja aż tak współgrać mogła z przestrzenią, która ją gości. Poza pracami samego Miró, zapoznać można się też tu np. z dokonaniami artystycznymi Petera Greenawaya czy Antonio Saury, w muzeum goszczą również czasowe wystawy młodych artystów XX i XXI wieku.

Adres: Parc de Montjuïc
godziny otwarcia: tutaj
bilety:€11

Miró w Barcelonie, Muzea w Barcelonie
Miró w Barcelonie, foto:Susan Fitzgerald, CC BY-ND 2.0

Fundació Antoni Tàpies

Antoni Tàpies to chyba najbardziej znany hiszpański artysta działający w XX w. Katalończyk niemal przez całe swe życie związany z Barceloną; samouk, który od początku swój niepowtarzalny styl rozwijał z dala od akademickich murów. Dziś jego prace zdobią najważniejsze muzea sztuki współczesnej na całym świecie. W samej Barcelonie w latach 80. założył on fundację, która na dobre działalność swą rozpoczęła w 1990. Wtedy to w modernistycznym budynku, który zaprojektował Lluís Domènech i Montaner, otwarte zostały wystawiennicze sale. Tu również celem działań stała się promocja współczesnych dokonań w dziedzinie sztuki. Czasowe wystawy, wykłady, projekcje filmów i sympozja to oczywiście przedsięwzięcia godne uwagi, ale i tak najbardziej przyciągają tu prace samego założyciela. Papier, skóra, błoto, marmurowy pył, a nawet przedmioty codziennego użytku czy meble – to wszystko wplatał on w przestrzeń swych obrazów. Zabawa fakturą, nacisk na to, co zazwyczaj ukrywamy, czym pogardzamy. W takich rejonach oscylowała właśnie uprawiana przez Tàpiesa sztuka. Obrazów, rzeźb, instalacji jest tu naprawdę wiele. Nie zabrakło też słynnej Rinzen, która zdobyła Złotego Lwa na Biennalach w Wenecji w 1993 roku.

adres: C/ Aragó 255
godziny otwarcia: tutaj
bilet: 10 €

Modernistyczny gmach budynku, Muzea w Barcelonie
Modernistyczny gmach budynku, foto: M.Peinado, CC BY 2.0

Muzeum Picassa

Picasso na świat przyszedł w Maladze, jednak szczególnie związany był właśnie z Barceloną, w której spędził młodość i jako artysta stawiał swe pierwsze kroki. To tu znajduje się największe muzeum poświęcone jego twórczości. Warto pamiętać jednak o tym, że obiektów takich jest więcej, stąd oczywiście nie wszystkie dzieła artysty tu właśnie uda się znaleźć. Barcelońska kolekcja to w zasadzie znakomita dokumentacja samych początków pracy mistrza. Próżno więc szukać tu słynnych Panien z Awinionu czy wielu innych dzieł spod znaku kubizmu. Tutejszy przegląd właściwie kończy się na tzw. Okresie Błękitnym. W latach 1901 – 1904 to barwa niebieska, przy subtelnym współudziale zieleni niepodzielnie zdominowała płótna Picassa, kompozycjom dodając jeszcze więcej melancholii, nostalgii i refleksji. Z późniejszych lat jest tu zbiór prac z 1917 roku oraz powstały w 1957 roku cykl „Las meninas”, czyli „Panny dworskie” inspirowany pracą Velazqueza. Całość i w tym wypadku mieści się w przyjemnej scenerii – budynek to w zasadzie pięć sąsiadujących ze sobą pałaców i prawdziwie klimatyczne dziedzińce. Muzea w Barcelonie nieraz zaskoczyć potrafią i niezwykłą architekturą.

adres: Montcada 23
godziny otwarcia: tutaj
bilet: 11€, niedziela po 15.00 – wstęp wolny

To możesz tu znaleźć, Muzea w Barcelonie
To możesz tu znaleźć,foto: cea +, CC BY 2.0

CCCB

CCCB to Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie. Działalność swą rozpoczęło ono w 1994 roku i od niemal dwudziestu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Niegdyś w jego budynku mieściło się hospicjum, za sprawą architektów Helio Pinon i Alberta Viaplana przestrzeń przemieniła się w to, co możemy podziwiać dzisiaj. To właśnie tu najchętniej zaglądają zarówno turyści, jak i sami barcelończycy. We wnętrzach kulturalno-naukowego centrum gości wiele czasowych ekspozycji, dzięki temu miejsce swe znajdują tu różne dziedziny sztuki. Kosmopolityzm, miasto i jego mieszkańcy, architektura – to główny zakres zagadnień, który w różnych odsłonach eksploatują kolejne wystawy. Chcesz bliżej wniknąć w tkankę miejskiego życia?
Już wiesz, gdzie skierować musisz swe kroki.

Adres: C/Montalegre 5
godziny otwarcia: tutaj
bilet: €6, wstęp wolny w niedziele od 15.00

Centrum Kultury Współczesnej, Muzea w Barcelonie
Centrum Kultury Współczesnej, foto: Davide Costanzo, CC BY 2.0

Museu Nacional d’Art de Catalunya

Ten wznoszący się na wzgórzu Montjuïc budynek zapewnia prawdziwą podróż w czasie. Przegląd katalońskiej sztuki jest tu niebywale szeroki – począwszy od XII w., na zupełnie współczesnych jej dokonaniach kończąc. Odnaleźć można więc tu niezwykle bogatą kolekcję sztuki romańskiej, w tym wiele pięknych ściennych murali, dzieła El Greca, ale i meble z XIX i samych początków XX w. Wśród tych ostatnich warto zwrócić uwagę na domowe sprzęty, które przybyły tu z Casa Batlló i La Pedrara. Podziwiać można tu również mozaiki z Park Güell czy inne obiekty Gaudiego, które niegdyś gościły w murach Sagrady Familii. Okazuje się jednak, że muzea w Barcelonie to nie tylko spotkanie ze sztuką. Koniecznie zajrzeć trzeba też na dach Museu Nacional d’Art de Catalunya, gdzie znajduje się punkt widokowy. Stąd roztacza się wspaniała panorama miasta, stąd również wieczorową porą warto przyjrzeć się Magicznej Fontannie.

Adres: Parc de Montjuïc
godziny otwarcia: tutaj
bilet: €12, wejście na dach €2; wstęp wolny w sobotę od 15.00

Na widokowym tarasie, Muzea w Barcelonie
Na widokowym tarasie, foto:Gabriela Allegro, CC BY 2.0

MACBA

Fotografie, rzeźby, obrazy, minimalizm, pop art w rozmaitych odsłonach czy sztuka figuratywna – to tylko część tego, co w niezwykłym tym gmachu czeka na zwiedzających. Sam budynek, olbrzymia, złożona z walców i graniastosłupów przeszklona konstrukcja, to projekt amerykańskiego architekta Richarda Meiera. Nad wyraz dobrze zapowiada on to, co zastać można w środku. MACBA, dla której inspiracją od początku było Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku, reprezentuje dzieła powstałe na przestrzeni ostatnich pięciu dziesięcioleci. Odnaleźć można tu prace Sergio Aguilara, Richarda Hamiltona czy Allan Sekula. Nie brak tu też artystów z krajów arabskich, Europu Wschodniej i Ameryki Południowej. W tutejszych salach naprawdę wiele się dzieje. Warto więc śledzić organizowane tu czasowe wystawy.

adres: Plaça dels Àngels 1
godziny otwarcia: tutaj
Bilet:10 €

Intrygująca fasada Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzea w Barcelonie
Intrygująca fasada Muzeum Sztuki Współczesnej, foto:Manuel Martín, CC BY 2.0

Muzea w Barcelonie – ważna informacja!

Koszt wizyty we wszystkich wspomnianych powyżej miejscach z pewnością nie jest mały. Miasto postanowiło zatroszczyć się jednak o prawdziwych miłośników sztuki. Barcelona Art Ticket to dogodne rozwiązanie dla tych, którzy obejrzeć chcą wszystkie wystawy. Cena łącznego biletu to 30€.

Kuszą Cię muzea i szukasz transportu do Barcelony, ale nie chcesz wydać majątku? Tanie loty do Barcelony są na to idealnym rozwiązaniem!:)