Marzec 2018 w Barcelonie

Schyłek zimy w Barcelonie kusi piękną pogodą i kulturalnymi propozycjami. Jak zwykle liczyć możemy tu na ciekawe wystawy oraz na huczną uliczną zabawę. W tym miesiącu Katalończycy zaproszą nas na wspaniałą fiestę i zademonstrują, jak wznoszą zbudowane z ludzi wieże. Chcesz przyjemnie spędzić urlopowe chwile? Zarezerwuj bilety lotnicze do Barcelony. Wizyta w tym mieście zawsze jest ciekawą przygodą.

Wielkie święto kraftowego piwa

Piwo rzemieślnicze robi furorę w całej Europie. Również Hiszpanie produkują je chętnie i pijają ze smakiem. Jeśli i Wy chcecie spróbować tutejszych piwowarskich specjałów, już w następny weekend – 16, 17 i 18 marca – będzie ku temu okazja. By w pełni ją wykorzystać, wystarczy wybrać się na tegoroczny barceloński Beer Festival. Podczas imprezy tej specjał ów serwowany będzie aż w 300 różnych odsłonach. 70 tegorocznych propozycji to przysmaki pochodzące z zagranicznych browarów, pozostałe trunki wyprodukowane zostały zaś w samej Katalonii bądź w Hiszpanii. Wiele z nich to rzemieślnicze debiuty, które po raz pierwszy dostępne będą właśnie tutaj. Marzec 2018 w Barcelonie zaskoczy nas więc nowym bogactwem smaków. Cena piwa na imprezie tej waha się od 2 do 3€. Dodatkowo załapać możemy się tu też na różnorakie pyszne tapas. Wejściówki na całą imprezę bądź na wybrany dzień bez problemu uda nam się zamówić tutaj.

miejsce: La Farga de l’Hospitalet de Llobregat, Barcelona 2
bilety: trzydniowy – 10,95€, jednodniowy – 7,75€

Barcelońskie święto piwa, marzec 2018 w Barcelonie
Barcelońskie święto piwa

 

Marzec 2018 w Barcelonie i katalońskie wieże z ludzi

Odwiedzając katalońską stolicę, warto choć trochę zapoznać się ze szczyptą lokalnych zwyczajów. Jedną z najbardziej znanych lokalnych tradycji są castells – pnące się wysoko ku niebu wieże budowane z ludzi. We wnoszeniu tych konstrukcji Katalończycy specjalizują się już przeszło dwa stulecia, a obyczaj ów wpisany został nawet na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Budowniczowie wież – castellers – regularnie szkolą się i demonstrują swe umiejętności na miejskich placach. Jeśli więc chcecie na własne oczy ujrzeć, jak budują oni 10-metrowe kolosy, nie będzie to większym problemem. W myśl tradycji najlepsze colles, a więc grupy stawiające castells, wywodzą się z okolic Tarragony, dokładniej zaś z miejscowości Arbós. To tam w roku 1770 powstała pierwsza odnotowana w źródłach wieża, która to liczyła sobie całe sześć pięter. Nie mniej wspaniałe, z pewnością godne podziwu „budowle” obejrzeć możemy jednak i w samej Barcelonie. Oto lista placów, na które warto zajrzeć w najbliższym czasie:

Carrer de Santa CarolinaMarch, 11 marca, 12.00
Plaça del Pi, 17 marca, 17.00
Plaça de Valentí Almirall, 18 marca, 12.00
Plaça de Santa Madrona, 18 marca, 12.00
Plaça d’Anna Frank, 23 marca, 19.30.

Tak wznoszone są katońskie wieże, marzec 2018 w Barcelonie
Tak wznoszone są katońskie wieże, foto: Castellers d’Esplugues, CC BY 2.0

Kobiety w MEAM

MEAM, czyli Museu Europeu d’Art Modern, z pewnością dobrze znane jest tym, którzy regularnie odwiedzają barcelońskie galerie. Miejsce to jest prawdziwą oazą współczesnej sztuki figuratywnej. Poza samymi wystawami załapać możemy się tu jednak i na wieczorne koncerty oraz na weekendowe warsztaty dla dzieci. Nową propozycją MEAM jest ekspozycja poświęcona artystkom hiszpańskim, której to uroczyste otwarcie odbyło się 8 marca, czyli w sam Dzień Kobiet. Wystawa ukazująca prace 26 malarek i 12 rzeźbiarek czynna będzie aż do końca kwietnia. Przedsięwzięcie to intryguje tym bardziej że towarzyszą mu liczne ciekawe warsztaty i konferencje. Jeśli chcecie bliżej zapoznać się z gronem interesujących współczesnych hiszpańskich artystek, wydarzenie to jest znakomitą ku temu okazją. Na odwiedzających galerię czekają m.in. niewystawiane dotąd dzieła wspaniałej Lity Cabellut. Wyprawę do MEAM gorąco polecamy zwłaszcza tym, którym jeszcze nie udało się poznać tego miejsca.

Miejsce: Museu Europeu d’Art Modern, Barra de Ferro 5
bilety: cały – 9, ze zniżką – 7€

Lita Cabellut - jej prace też uda nam się obejrzeć na tej wystawie, marzec 2018 w Barcelonie
Lita Cabellut – jej prace też uda nam się obejrzeć na tej wystawie, foto: FaceMePLS, CC BY 2.0

Fiesta przy bazylice Santa Maria del Pi

Do udziału w katalońskich fiestach chyba nikogo nie trzeba specjalnie namawiać. W końcu nie ma lepszej okazji ku temu, by poznać lokalne zwyczajnie i wraz z miejscowymi wziąć udział we wspaniałej ulicznej zabawie. Marzec 2018 w Barcelonie i pod tym względem nas nie zawiedzie – 23., 24. i 25. dnia miesiąca w najstarszej części miasta, na placach ulokowanych przy kościele Santa Maria del Pi, odbędzie się festiwal poświęcony pamięci Józefa Oriola. Ten jeden z najważniejszych katalońskich świętych praktycznie całe swe życie spędził w barcelońskiej dzielnicy gotyckiej. Tu też w kościele Matki Bożej od Sosny pochowany został on w 1702 roku, a ku jego czci rokrocznie organizowane jest wielkie parafialne święto. W tutejszych obchodach punktem obowiązkowym jest niedzielna parada. To wówczas uda nam się odtańczyć sardana, poobserwować wznoszone z ludzi wieże czy przyjrzeć się gigantom. W pozostałych dniach też liczyć możemy na wiele niespodzianek, m.in. na spotkanie ze słynnym Piotrem Złodziejem – z kukłą wzorowaną na XVI wiecznym lokalnym bandycie. Gdy ten skończy rabować okoliczne sklepiki, zadba o najmłodszych, którym to w udziale przypadną czekoladowe monety.

Parada gigantów towarzyszy wszystkim barcelońskim fiestom, marzec 2018 w Bracelonie
Parada gigantów towarzyszy wszystkim barcelońskim fiestom, foto: Rob Oo, CC BY 2.0

Zwiedzając więzienie

Przyznajemy, że ostatnia z naszych marcowych propozycji może wydać się nieco zaskakująca. Jeśli jednak są wśród Was tacy, którzy lubią odkrywać nowe zakątki miasta, wybór ten skierowany jest właśnie do nich. Oczywiście, gdy katalońską stolicę odwiedzamy po raz pierwszy, na dodatkowe atrakcje z reguły nie starcz nam czasu. Zaglądając tu któryś raz z rzędu, spragnieni jesteśmy jednak nietypowych ciekawostek. Jednym z takich lokalnych smaczków jest la Model – więzienie dla mężczyzn, które po 113 latach ostatecznie zamknięte zostało w czerwcu zeszłego roku. Ten znany barceloński zakład penitencjarny, w którego murach odnajdziemy też ślady burzliwej historii XX wieku, odwiedzać można w każdy piątek między 15.00 a 18.00. Na szczególną uwagę zasługuje tu wewnętrzny dziedziniec, galerie, ale i sam zastosowany tu układ panoptykonu. Dzięki fotografiom Josepa Maria de Llobeta uda nam się też podejrzeć więzienne życie z czasów, gdy obiekt był jeszcze w użyciu.

miejsce: Carrer d’Entença 155
wstęp darmowy

W Barcelonie wiele miejsc czeka na odkrycie, marzec 2018 w Barcelonie
W Barcelonie wiele miejsc czeka na odkrycie

Marzec 2018 w Barcelonie zaprasza nas na wielką miejską fiestę, na festiwal piwa i na popisy castellers. Na odwiedziny czeka też znane barcelońskie więzienie.