Maj w Barcelonie

Maj w Barcelonie

Majową porą w katalońskiej stolicy każdy znajdzie coś dla siebie. Barcelona kusi miłośników wideo-artu i Formuły 1. Na brak ciekawych propozycji nie będą narzekać też prawdziwi melomani. Przedostatnia sobota miesiąca to z kolei następna edycja Nocy Muzeów. Późnym wieczorem zupełnie za darmo zwiedzić będzie można więc wiele ciekawych przybytków!

Maj w Barcelonie – jubileuszowy koncert Orfeó Català

Ktoś z Was przebywa właśnie w Barcelonie? W najbliższą niedzielę (8 maja) w sali koncertowej Palau de la Música Catalana odbędzie się niezwykły jubileuszowy koncert. Orfeó Català – znany kataloński chór obchodzi 125 rocznicę swego istnienia. Z tej okazji grupa w swych najbliższych planach ma parę publicznych wystąpień. Największe z nich i te najbardziej uroczyste odbędzie się oczywiście w samej Barcelonie. Tutejszy koncert to ostatni występ chóru pod batutą słynnego Josep Vila i Casañas. Również z tego powodu będzie to więc wydarzenie wyjątkowe. Melomani z pięknej sali Pałacu Muzyki Katalońskiej z pewnością wyjdą zachwyceni. Chór z wieloletnią tradycją, znakomity dyrygent, orkiestra na najwyższym światowym poziomie i znakomici soliści. Bilet na tę ucztę dla ucha zakupić można tutaj.

Nie tylko sam występ Orfeó Català, ale i sala, w której się odbędzie na wszystkich melomanach zrobi spore wrażenie!, maj w Barcelonie
Nie tylko sam występ Orfeó Català, ale i sala, w której się odbędzie na wszystkich melomanach zrobi spore wrażenie!, foto:
Paulo Valdivieso, CC BY-SA 2.0

Barcelońska Noc Muzeów

Noc Muzeów to impreza kulturalna, która dużą popularnością cieszy się w całej Europie. Pierwsze tego typu wydarzenie zainicjowano w 1997 roku w Berlinie. Obecnie w niezwykłe to przedsięwzięcie angażuje się blisko 4.000 placówek w ponad 120 miastach i 40 państwach. Wśród nich nie brakuje i Barcelony. Tu najbliższa okazja na nocne zwiedzanie miejskich atrakcji nadarzy się już w sobotę 21 maja. Od 19.00 do 1.00 w nocy odbyć będzie można niezwykły spacer, który z całą pewnością w niczym nie będzie przypominał nudnej szkolnej wycieczki. W tegorocznej edycji imprezy udział weźmie aż 70 obiektów. Dokładną listę miejsc, do których będzie można zajrzeć, znaleźć można tutaj. Noc Muzeów to nie tylko szansa na zupełnie darmowe zwiedzanie. To również niezwykła atmosfera towarzysząca takiej nocnej włóczędze oraz cały szereg dodatkowych atrakcji. Katalońską stolicę spowiją dźwięki granej na żywo muzyki i zapach pysznego jedzenia – w tej dziedzinie liczyć można szczególnie na Van Van Market w okolicach Montjuïc. Maj w Barcelonie to idealny czas na bliższe poznanie miasta!

Podczas Nocy Muzeów w okolicy Montjuïc będzie można liczyć na smaczną przekąskę, maj w Barcelonie
Podczas Nocy Muzeów w okolicy Montjuïc będzie można liczyć na smaczną przekąskę

Los Vivancos – niezwykły taneczny pokaz

Los Vivancos to kataloński team złożony z siedmiu braci. To również ostatnimi czasy jeden z najlepszych hiszpańskich towarów eksportowych, przynajmniej jeśli chodzi o dziedzinę szeroko pojętej sztuki. Los Vivancos w 35 krajach i 73 miastach występowało już przed ponad milionem ludzi. Młodzi Katalończycy za każdym razem porywali tłumy i cieszyli się niezwykle gorącym przyjęciem. Entuzjazmowi temu nie ma się co dziwić. Niezwykła muzyka i choreografia grupy umiejętnie splata flamenco z baletem, sporty walki ze stepowaniem, elektroniczny dubstep z latynoskimi rytmami, heavymetalowe i symfoniczne brzmienia. Wszytko to osnute jest zaś aurą magii, zaczerpniętą jakby wprost z dawnego cyrkowego przedstawienia. Efekt? Intrygująca i spójna mieszanka, wizualne show, które z pewnością warto zobaczyć. Los Vivancos ze swą nową propozycją „Nacidos para bailar” w maju goszczą w Barcelonie. Tu sprawdzisz terminy występów i ceny biletów.

Taneczne show Los Vivancos, maj w Barcelonie
Taneczne show Los Vivancos, foto: Arbitrariativamentewiki, CC BY-SA 2.0

Formuła 1 Grand Prix

Maj w Barcelonie nie może obyć się bez Grand Prix Formuły 1. Jakby nie było to jeden z najważniejszych wyścigów w kalendarzu, z całą pewnością nie zabraknie więc tu czołówki najlepszych światowych kierowców. Od początku lat 90. gospodarzem wydarzenia jest Circuit de Barcelona-Catalunya – tor wyścigowy umieszczony na północ od Barcelony w małej miejscowości Montmeló. Tegoroczny Grand Prix F 1 odbędzie się w niedzielę 15 maja, w ciągu dwóch wcześniejszych dni toczyć będą się zaś treningi i eliminacje. Bilety na sam finał bądź te obejmujące całe trzydniowe wydarzenie wciąż są do zdobycia. Gorących emocji z pewnością nie zabraknie! Chcesz uczestniczyć w tym wydarzeniu? Jeszcze jest to możliwe! Już teraz zarezerwuj tanie loty do Barcelony.

Grand Prix F1 Barcelona, maj w Barcelonie
Grand Prix F1 Barcelona, foto: Jose Maria Miñarro Vivanc, CC BY 2.0

LOOP Festival – święto wideo-artu

Video art to dziedzina sztuki wykorzystująca dźwięk i ruchome obrazy. LOOP Festival to cykliczna impreza w całości poświęcona tej gałęzi twórczości. Barcelońskie spotkania gromadzą pokaźne rzesze międzynarodowych artystów. Stwarzają też przestrzeń, w której zetknąć mogą się ze sobą nie tylko twórcy, ale i kuratorzy, właściciele galerii, kolekcjonerzy i badacze. Nie brak tu dyskusyjnych paneli i specjalistycznych spotkań, sztuka reprezentowana w ramach festiwalu nie ogranicza się jednak do wąskiego grona odbiorców. LOOP Festival odważnie wkracza w samo serce miejskiego życia – pokazy z całą pewnością zagoszczą w licznych barcelońskich galeriach i kinach. W zeszłym roku również Hotel de Catalunya, a nawet jedno ze stoisk na La Boqueria przemieniły się w kinowe sale. W tym roku video art królować będzie w Katalonii już od końca maja – wydarzenia z nim związane rozgrywać będą się od 26 maja aż do 10 czerwca.

Festiwal wideo-artu w Barcelonie, maj w Barcelonie
Festiwal wideo-artu w Barcelonie, foto:
régine debatty, CC BY-SA 2.0