La Rambla – Barcelona i jej najsłynniejsza ulica

Słynna la Rambla to jedno z tych miejsc, które nieustannie tętni życiem. Z czystym sumieniem stwierdzić można, że to tu znajduje się samo serce Barcelony. Wielu przybyszy właśnie na ów słynny kataloński deptak kieruje swe pierwsze kroki. Nic dziwnego! Nie można tak naprawdę poznać tego miasta, nie zaglądając tutaj.

Zakochaj się w Barcelonie!

La Rambla to zupełne przeciwieństwo krętych i ciasnych uliczek barcelońskiego Starego Miasta. Ta obsadzona platanami aleja powstała w 1766 roku – zaprojektowana została jako miejsce do przechadzek i spotkań. W tej roli do dziś sprawdza się znakomicie. La Rambla, a w zasadzie Las Ramblas, gdyż jest to zespół spójnie połączonych sześciu ulic, ciągnie się od Plaça de Catalunya aż do samego portu. Ten liczący ponad kilometr deptak to prawdziwe centrum miasta. Restauracje, puby, bary, wspaniałe budynki, uliczni tancerze, aktorzy i malarze, a do tego tysiące sklepów i niezliczona ilość straganów. Miejsce to potrafi zawrócić w głowie. Zresztą to tu właśnie znajduje się magiczne źródło – Font de les Canaletes, którego szukać należy w okolicy Plaza Catalunya. Wystarczy łyk zaczerpniętej stąd wody, by prawdziwie rozkochać się w katalońskiej stolicy. W dni, w których zwycięstwa FC Barcelony świętują jej kibice, może być tu jeszcze tłoczniej niż zazwyczaj. Tradycyjnie gromadzą się oni właśnie w okolicy tej niepozornie wyglądającej fontanny. Nawet wtedy warto jednak przedrzeć się przez tłum, by dotrzeć do celu. Legenda głosi, że każdy, kto skosztuje wody z tego źródła, z pewnością wielokrotnie powróci jeszcze do Barcelony.

Z tego kranu warto napić się wody, La Rambla Barcelona
Z tego kranu warto napić się wody, foto: Óscar Palop, CC BY-ND 2.0

Tysiąc jeden drobiazgów

Całą masę ciekawostek skrywa w sobie La Rambla. Barcelona słynie z niezwykłych architektonicznych detali, których i tu odnaleźć można wiele. By pośród gwarnie toczącego życia odkryć je wszystkie, z pewnością wykazać trzeba się niemałą koncentracją. Jeśli za jednym razem nie uda się zobaczyć, tanie loty do Barcelony pozwolą na kolejną wycieczkę. Oto przykładowe tutejsze skarby:

„Pla de l’Os” to wykonana przez Joana Miro mozaika, która zdobi La Ramblę od 1976 roku. Po tej okrągłej kompozycji przedstawiającej kosmos codziennie przechadzają się tłumy. Wiele osób mija ją jednak, nie zdając sobie sprawy z tego, że to dzieło słynnego katalońskiego artysty. Zresztą Miro urodził się nieopodal w Passatge del Crèdit – miejsce to zdobi pamiątkowa tabliczka.

Tajemniczy smok z Las Ramblas to jeden z często fotografowanych motywów. Dlaczego jednak ta bestia posiada nieco japońskie rysy? W kamienicy tej, na samym dole, w latach 80. XIX w. mieścił się sklep z parasolami. Wtedy to właśnie w mieście panowała moda na japońską sztukę. Smok był więc elementem wystroju. Meble i dekoracje, znajdujące się w środku, również utrzymane były w tym właśnie stylu.

XVII – wieczny posąg Franciszka Borgiasza, generała zakonu jezuitów, odnaleźć można przy Kościele Matki Bożej z Betlejem. Niegdyś była to jedna z najwspanialszych świątyń w Barcelonie. Do dziś wnętrze nie przetrwało, za to nie tylko sama rzeźba, ale i cała fasada z pewnością godna jest uwagi.

Japoński smok z La Rambla, La Rambla Barcelona
Japoński smok z La Rambla, foto: Clarence, CC BY 2.0

Plaça Reial

Będąc na La Rambla koniecznie zajrzeć trzeba na znajdujący się tuż obok niej Plaça Reial. Wieczorem miejsce to przeistacza się w prawdziwe centrum nocnego życia – wtedy czekają tu na nas słynne barcelońskie kluby: Jamboree, Sidecar czy Karma. Za dnia przyjemnie zajrzeć jest tu na filiżankę kawy czy smaczną przekąskę. Kawiarnie, puby i bary tapas ukryte są tu pod czarującymi arkadami. Stamtąd właśnie najlepiej jest chłonąć niezwykłą atmosferę miejsca i rozkoszować się widokiem na okolicę. Plaça Reial powstał w połowie XIX w., o projekt zadbał Francesca Daniela Milona i Casamajo. Piękne fasady budynków, smukłe zielone palmy, fontanna Tres Gracias i dwie modernistyczne lampy autorstwa Gaudiego – to wszystko tworzy niezwykle miłą dla oka całość. W niedziele między 9.00 a 14.00 plac we władanie swe przejmują numizmatycy i filateliści. Wtenczas zdobyć tu można stare monety i znaczki niemal ze wszystkich zakątków świata.

Plaça Reial wieczorową porą, La Rambla Barcelona
Plaça Reial wieczorową porą, foto: Serge Melki, CC BY 2.0

La Rambla – Barcelona i jej niezwykła opera

Przemierzając La Ramblę czasem naprawdę ciężko zdecydować się, na czym zawiesić oko. Tutejsze uliczne życie fascynuje, jednak nie tylko tym miejsce to może zaskoczyć. Wzdłuż ulicy ciągną się przepiękne secesyjne kamienice, dostrzec można tu też wiele prawdziwie majestatycznych gmachów. Niezwykłym reprezentantem tych ostatnich jest m.in. Gran Teatre del Liceu – piękny budynek, w którym mieści się barcelońska opera. Działalność swą rozpoczęła ona w 1847 roku. Przerwała wojny, bombardowania, a nawet pożary i po dziś dzień zachwyca nie tylko wystawianymi tu przestawieniami czy wspaniałą akustyką, ale i zupełnie niezwykłymi wnętrzami. Eklektyczny przedsionek z neoklasycystycznymi marmurowymi schodami, ujmująca Sala Luster wraz z zerkającym z sufitu Apollem i dziewięcioma muzami czy przepiękna sala główna, wzorowana na słynnej mediolańskie la Scali. Z pewnością warto zajrzeć tu choćby po to, by na własne oczy zobaczyć te wszystkie cuda. Ci, którzy delektować chcieliby się nie tylko pięknym wystrojem wnętrza, ale i muzyką aktualny repertuar sprawdzić mogą tutaj.

Gmach Gran Teatre del Liceu, La Rambla Barcelona
Gmach Gran Teatre del Liceu, foto: malouette, CC BY-SA 2.0

La Boqueria

Ponoć, gdyby na ziemi istniał jednorożec to z pewnością kupić by go można właśnie tutaj! – to przekonanie podzielają ci, którzy choć raz zajrzeli w to miejsce. La Boqueria znana też jako Mercat de Sant Josep, czyli targ św. Józefa to ogromny bazar, na którym faktycznie zdobyć można niemal wszystko. Feeria barw i zapachów, a do tego gwar, który z łatwością osiąga tu poziom wręcz niebywały. Wszystko to sprawia, że nawet gdy nie w głowie nam zakupy to i tak powinniśmy zajrzeć tu po to, by poczuć ów niepowtarzalny klimat. Pierwsi handlarze pojawiali się tu już w XIII w., z rąk ich nabyć można było przede wszystkim mięso. Na to, by powstało tu targowisko z prawdziwego zdarzenia, trzeba było jednak jeszcze trochę poczekać. Mercat de sant Josep oficjalnie powołany został do życia w 1840 r., dokładnie 19 marca. Wtedy to, w miejsce dawnego klasztoru, wmurowano kamień węgielny, pod którym ukryto uncję złota i kilka złotych monet. Skarb ten zapewnić miał dobrobyt, pomyślność prowadzonych tu interesów i bogactwo, co chyba się udało. Na tych, którzy spróbować chcieliby tradycyjnych przysmaków, przyrządzonych ze zdobytych na targu produktów, czekają tu dwa znakomite bary tapas. El Quim De La Boqueria i Bar Pinotxo to punkty, z których słynie La Rambla. Barcelona nie zawiedzie żadnego smakosza!

La Boqueria i jej niezwykłe smakołyki, La Rambla Barcelona
La Boqueria i jej niezwykłe smakołyki, foto: Stéphane Goldstein, CC BY-ND 2.0

Miej się na baczności!

La Rambla to miejsce, które przyciąga tłumy – tworzą je tu nie tylko miejscowi czy turyści, ale i kieszonkowcy. Dla tych ostatnich ten znany barceloński pasaż to prawdziwy raj na ziemi. Nic dziwnego, że na trudniących się tym fachem specjalistów miejsce to działa jak magnes – przybywają oni tu z różnych zakątków świata. Przemierzając tę imponującą ulicę, warto uważać!