Kwiecień 2018 w Barcelonie

Jak na wiosnę przystało, w kwietniu w Barcelonie wiele się dzieje. Na przyjezdnych czekają uliczne fiesty i festiwale. Będą tańce, będzie muzyka na żywo i świetne jedzenie! Katalońska stolica z pewnością sprawi, że każdy spędzi tu miłe i niezapomniane chwile.

Smakowite sobotnie spotkania

Kwiecień 2018 w Barcelonie pamięta o prawdziwych smakoszach. Miłośnicy dobrej kuchni i regionalnych, sezonowych produktów w każdą sobotę miesiąca w Jardins de les Tres Xemeneies liczyć mogą na prawdziwą slow food’ową ucztę. Zasadniczym celem tutejszego przedsięwzięcia jest skrócenie łańcucha między konsumentem a producentem. Jednym słowem chodzi więc o to, by najwyższej jakości produkty sprzedawane były w zadowalającej obie strony cenie. Na tym oczywiście sprawa jednak się nie kończy. Organizatorzy pomyśleli o specjalnej strefie dla dzieci oraz o spotkaniach, warsztatach i degustacjach różnorakich smakowitości. Ponadto co tydzień na Mercat del la Terra zjawiają się też goście specjalni – znakomici szefowie slow food’owych kuchni. W miejscu tym uda nam się więc nabyć rozmaite lokalne produkty, spróbować katalońskich smakołyków i zaczerpnąć nieco kuchennych inspiracji. Wszystkich zainteresowanych informujemy, że ten sobotni market zawsze rusza o godzinie 10.00.

Mercat del la Terra to szansa na spróbowanie ciekawych lokalnych produktów, kwiecień 2018 w Barcelonie
Mercat del la Terra to szansa na spróbowanie ciekawych lokalnych produktów, foto: Ajuntament de Vilanova i la Geltrú, CC BY-ND 2.0

Kwiecień 2018 w Barcelonie – Cursa de Bombers

Zapaleni biegacze ze swego hobby nie muszą rezygnować również podczas urlopowego pobytu w Barcelonie. W mieście tym na odkrycie czeka wiele tras idealnie nadających się na przebieżkę. Jeśli brak Wam pomysłu, w którą stronę ruszyć, zachęcamy do zapoznania się ze wspominanym już przez nas projektem 360º Running Barcelona. 22 kwietnia biegaczom dedykowana jest jednak jeszcze jedna niespodzianka – możliwość wzięcia udziału w zupełnie niecodziennym wyścigu. Cursa de Bombers to bieg, który po raz pierwszy zorganizowano przeszło 20 lat temu. Był on wówczas inicjatywą strażaków mającą na celu zwrócenie uwagi na konieczność poprawienia ich warunków pracy. Dziś, choć strażacy przyodziani w pełen rynsztunek wiodą prym w tym przedsięwzięciu, wraz z nimi wystartować może każdy. Przede wszystkim chodzi tu zatem o dobrą zabawę i szczyptę sportowej rywalizacji. W tegorocznej edycji na starcie ma się pojawić 15 tysięcy biegaczy. Rejestracja, w miarę dostępnych miejsc, do 15 kwietnia będzie możliwa tutaj.

W Barcelonie nie brak imprez dla biegaczy, kwiecień 2018 w Barcelonie
W Barcelonie nie brak imprez dla biegaczy, foto: joan ggk, CC BY 2.0

Dzień świętego Jerzego

Świętego Jerzego – jednego z katalońskich patronów – wspominaliśmy już wielokrotnie m.in. przy okazji opowieści o barcelońskich smokach. Również w kwietniu o męczenniku tym nie sposób zapomnieć, a to z racji na 23 dzień tego miesiąca, który to poświęcony jest jego pamięci. Katalonia wspomnienie św. Jerzego uroczyście obchodzi od czasów średniowiecza. Kiedyś głównym symbolem tego dnia były czerwone róże upamiętniające krew zabitego smoka. Dziś nie tylko kwiaty goszczą na rozstawianych w mieście straganach. Od roku 1926 ze św. Jerzym nierozerwalnie związane są też książki. Dzień książki to pomysł walenckiego wydawcy Vicente Clavel Andrésa. Przyjął się on jednak nie tylko na terenie samej Hiszpanii – w 1995 roku również UNESCO uznało 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Kwiecień 2018 w Barcelonie umożliwi nam wzięcie udziału w ciekawych spotkaniach autorskich oraz wyszukanie intrygujących wydawniczych propozycji.

W Katalonii książki i róże są symbolem dnia św. Jerzego, kwiecień 2018 w Barcelonie
W Katalonii książki i róże są symbolem dnia św. Jerzego, foto: Francesc_2000, CC BY 2.0

Feria de Abril

Katalonia nie bez powodu ochrzczona została mianem dziewiątej andaluzyjskiej prowincji. To właśnie tu w przeciągu trzech dekad – w latach 50. 60. i 70. przybyły rzesze wędrujących za pracą Andaluzyjczyków. Wraz z nimi w tę część Hiszpanii zawędrowały też typowo południowe muzyczne i kulinarne tradycje. Feria de Abril to festiwal andaluzyjskiej kultury, który w Sewilli obchodzony jest od 1847 roku. Osiedleńcy z tamtejszych stron tę barwną i huczną zabawę w latach 70. z powodzeniem zaszczepili i na barcelońskim gruncie. Dziś kwiecień trudno wyobrazić tu sobie bez tego dziesięciodniowego wydarzenia. Barcelońska Feria de Abril to atrakcje ciągnące się wzdłuż Calle del Infierno – ulicy Piekła oraz strefa casetas – stoisk i namiotów – rozbrzmiewająca andaluzyjską muzyką i pachnąca tamtejszymi przysmakami. To również darmowe koncerty i spektakle, szansa na odtańczenie sevillanas, spróbowanie churros zanurzonych w gorącej czekoladzie i białego andaluzyjskiego wina. Tegoroczna edycja przedsięwzięcia odbywa się dość późno – szalona zabawa rusza 27 kwietnia i trwać będzie do 6 maja. Jeśli wiec chcecie na własne oczy ujrzeć, co się tu będzie działo, już teraz zamówcie bilety lotnicze do Barcelony.

Feria de Abril to czas, w którym Katalonią władają Andaluzyjczycy, kwiecień 2018 w Barcelonie
Feria de Abril to czas, w którym Katalonią władają Andaluzyjczycy , foto: Sevilla Congress & Convention Bureau, CC BY-SA 2.0

Propozycja dla prawdziwych kinomaniaków!

Koniec miesiąca to czas, w którym w Barcelonie liczyć będziemy mogli nie tylko na pyszne jedzenie i dobrą zabawę, ale i na porządną dawkę świetnego światowego kina. Jeśli gustujecie w filmach spoza głównego nurtu, katalońska stolica oferuje Wam niepowtarzalną okazją na zapoznanie się z dokonaniami współczesnej kinematografii autorskiej. To tu, na D’A – Festival Internacional de Cinema d’Autor de Barcelona, rokrocznie pojawiają się uznani reżyserzy, tu również na szerokie wody wypływają zupełnie nowe talenty. Ta niebywała uczta dla kinomanów bez wątpienia jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Barcelonie oraz najlepszym wiosennym festiwalem w obrębie Morza Śródziemnego. Pierwsza edycja przedsięwzięcia odbyła się w 2011 roku. Swą renomę impreza ta osiągnęła więc w niezwykle szybkim tempie – 7 lat okazało się czasem wystarczającym. Wielbicieli X muzy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu nie trzeba specjalnie namawiać. Informujemy zatem, że festiwal trwać będzie od 26 kwietnia do 6 maja. Więcej informacji na jego temat odnajdziecie tutaj.

Miłośnicy kina autorskiego w kwietniu w Barcelonie nie będą się nudzić , kwiecień 2018 w Barcelonie
Miłośnicy kina autorskiego w kwietniu w Barcelonie nie będą się nudzić

Kwiecień 2018 w Barcelonie zaprasza miłośników kina, biegaczy i prawdziwych smakoszy. Miasto pod koniec miesiąca wszystkich porwie też andaluzyjską muzyką!