Komunikacja w Barcelonie

Przemieszczając się po stolicy Katalonii, możesz być pewien, że do wybranego celu dotrzesz bez problemu. Komunikacja miejska w Barcelonie jest bowiem świetnie zorganizowana i dobrze oznakowana, więc z pewnością poradzisz sobie nawet bez znajomości języka hiszpańskiego. Do wyboru podróżnych jest metro, autobusy, oraz autobusy nocne. Jednak komunikacja w Barcelonie to nie tylko standardowe środki lokomocji. Miasto bowiem przygotowało dla turystów znacznie więcej. Podróż z pewnością będzie o wiele ciekawsza, jeżeli wybierzesz kolej linowo-terenową (funicular), zabytkowy tramwaj lub specjalny autobus turystyczny (zarówno dzienny, jak i nocny).

Autobusy w Barcelonie to bardzo dogodny środek komunikacji, komunikacja w Barcelonie
Autobusy w Barcelonie to bardzo dogodny środek komunikacji.

Bilety

Podobnie, jak w innych dużych miastach europy, również w Barcelonie istnieje zintegrowany system komunikacji. Oznacza to, że kupując jeden bilet możesz korzystać z metra, autobusów oraz pociągów podmiejskich. Istnieje kilka rodzajów biletów, dostosowanych do Twoich potrzeb. Jakie są ceny biletów w Barcelonie? Najpopularniejszy, całodzienny, na jedną strefę kosztuje €7,60.

Istnieje także możliwość wykupu biletu na 10 przejazdów wybranymi środkami komunikacji. Z jednego biletu może korzystać wiele osób, a koszt biletu obowiązującego w jednej strefie to €9,95.

Jeśli nie zamierzasz dużo jeździć po mieście i chcesz pojechać gdzieś metrem, bilet na jeden przejazd tym środkiem lokomocji kosztuje €2,15. Dokładnie tyle samo będziesz musiał wydać na pojedynczy przejazd autobusem. Bilet na 50 przejazdów w 30 dni to wydatek rzędu €42,50, a na 70 przejazdów €59,50 (w obu przypadkach koszt pojedynczego biletu wynosi €0,85). Występuje również możliwość zakupu nielimitowanego biletu na 30 dni za €52,75.

W Barcelonie można skorzystać również ze specjalnej turystycznej karty Hola BCN!, dzięki której można odbyć dowolną liczbę przejazdów transportem publicznym:

  • 2-dniowa – €14
  • 3-dniowa – €20,5
  • 4-dniowa – €26,5
  • 5-dniowa – €32

Karty można kupować w automatach lub w punktach informacji turystycznej. Występuje również możliwość zakupu online z 10-procentową zniżką na tej stronie.

Pojedynczy bilet autobusowy kupisz u kierowcy, natomiast wszystkie pozostałe bilety możesz dostać w automatach biletowych i okienkach na stacjach metra, a bilety całodniowe również w biurach informacji turystycznej.

Pozostałe środki lokomocji

Komunikacja w Barcelonie może być ciekawa i dostarczać dodatkowych emocji. Specjalnie dla turystów uruchomiono tutaj zabytkowy tramwaj z 1901 roku, Tramvia Blau. Jego trasa prowadzi na wzgórze Tibidabo. Bilet tramwajowy kupisz w pojeździe, a jego cena to €5,5. Inną atrakcją może być kolejka linowo-terenowa Montjuïc, prowadząca na wzgórze o tej samej nazwie. Kolejka wznosi się na wysokość 85 metrów, dzięki czemu można obserwować panoramę miasta i wybrzeże. Bilet dla dorosłej osoby w jedną stronę to koszt €7,8 (€6 dla dzieci) oraz €11,5 (€8,4 dla dzieci) za przejazd tam i z powrotem.

Podróż autobusem wcale nie musi być nudna. Przemieszczanie się pomiędzy najciekawszymi atrakcjami zapewnia w mieście specjalna komunikacja. Barcelona, podobnie jak inne duże miasta Europy oferuje turystom specjalne piętrowe autobusy. Pojazdy z otwartym dachem pokonują 3 trasy, podwożąc chętnych do miejsc, których wręcz nie możesz ominąć. Do dyspozycji turystów są przewodniki audio w dziesięciu językach (niestety nie ma języka polskiego). Jednodniowy bilet, obowiązujący na wszystkie trasy kosztuje €27 dla osoby dorosłej i €16 dla dziecka od 4 do 12 lat. Dwudniowy bilet kupisz za odpowiednio €38 i €20.

Barcelona City Card

Korzystnym rozwiązaniem jest zakup karty turystycznej Barcelona Card. Oferuje ona bezpłatne przejazdy metrem, autobusami, pociągiem na lotnisko oraz zniżkę na Aerobusy. Karta gwarantuje także wstęp wolny lub zniżki wielu w muzeach, sklepach, restauracjach oraz klubach.
Można ją kupić na lotnisku w Barcelonie, w terminalu A i B, na Plaça de Catalunya, Plaça Portal de la Pau oraz Pl. Sant Jaume. Cennik jest zależny od wieku oraz ilości dni, na jakie ma być ważna. W ten sposób ceny wahają się od €40,5 do €54 dla osoby dorosłej oraz €18,9 do €28,8 dla dziecka (4-12 lat).

Podane ceny są aktualne na czerwiec 2015.

Jeśli szukasz transportu do stolicy Katalonii sprawdź tanie loty do Barcelony już dziś!