Darmowe atrakcje Barcelony – 10 propozycji na Twój wyjazd!

Barcelona jest pełna zjawiskowych atrakcji turystycznych. Za podziwianie wybitnych dzieł architektów, malarzy i rzeźbiarzy trzeba czasem słono zapłacić. W stolicy Katalonii można znaleźć jednak również wiele przepięknych miejsc dostępnych zupełnie za darmo. Sprawdź, jak oszczędnie spędzić czas w tym wyjątkowym mieście!

1. Odwiedź piękną katedrę

Określenie „Katedra” w Barcelonie wcale nie odnosi się do jej najprawdopodobniej najsłynniejszego zabytku – kościoła Sagrada Familia, ale do gotyckiej Katedry św. Eulalii. Budynek zachwyca już na zewnątrz, a swoje główne architektoniczne piękno ukazuje we wnętrzu. Zobaczysz w niej imponująca 25-boczna kaplicę, zdobiony ołtarz czy grób św. Eulalii – jednej z patronek miasta.

 Darmowy wstęp codziennie od godz. 8:00 do 12:45 (w niedzielę do 13:45) i od 17:45 do 19:30 (w soboty i w niedzielę od 17:15 do 20:00). Trzeba jednak pamiętać, że w tym czasie odbywają się msze.

Katedra w Barcelonie
Wnętrze wyjątkowej Katedry w Barcelonie / fot.: DDohler „PA030590.JPGCC BY 2.0

2. Zgub się w gotyckiej dzielnicy

Opisywana Katedra znajduje się w słynnej dzielnicy Barri Gotic, której zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu. Jej cechą charakterystyczną są wąskie brukowane uliczki i poukrywane kameralne place z kawiarniami. Tam wciąż można poczuć średniowiecznego ducha!

3. Poczuj magię wielkiego targu

Jeden z głównych punktów każdej wycieczki po Barcelonie to wizyta na najsłynniejszym miejscowym targu – La Boqueira. Wiele straganów mieni się wszystkimi kolorami tęczy za sprawą soczystych owoców, warzyw i świeżo wyciskanych soków. Nie brakuje również stoisk z owocami morza i mięsnymi specjałami Barcelony. Bazar znajduje się w pobliżu jednego z wejść do Las Ramblas.

4. Obserwuj całe miasto

Nie tylko darmowe atrakcje Barcelony można podziwiać na jednym ze wzgórz miasta, które zasłynęło podczas hiszpańskiej wojny domowej. Na ruinach bunkrów, malowniczo udekorowanych przez późniejsze pokolenia, można podziwiać kapitalną panoramę stolicy Katalonii. Szczególnie warto wybrać się na zachód słońca – to miejsce na najlepsze zdjęcia w mieście. Bunkry znajdują się na wzgórzu Turo de la Rovira w dzielnicy El Carmel.

Bunkers del Carmel
Fantastyczny widok na Barcelonę / fot.: leo gonzales „Bunker del CarmelCC BY 2.0

5. Podziwiaj dzieła z zewnątrz

Barcelona słynie z modernistycznych budynków wzniesionych w różnych częściach miasta. Są nawet organizowane specjalne wycieczki, skupiające się wyłącznie na oglądaniu tych zabytków. Szczególnie znane są dzieła Antonio Gaudiego, którego kunszt można sprawdzić przed wciąż rekonstruowanym kościołem Sagrada Familia czy budynkiem Casa Batllo, który znajduje się przy słynnej ulicy Passeig de Gracia. Dlaczego słynnej? Obok Casa Batllo swoje architektoniczne pomysły zrealizowali inni moderniści – Lluis Domenech i Montaner (Casa Lleo-Morera), Josep Puig i Cadafalch (Casa Amatller) oraz Enric Sagnier (Casa Mulleras).

6. Wygrzej się na plaży

Barcelona znana jest również z Barcelonety – plaży, przy której rozciąga się szeroka promenada z restauracjami. Mniej zatłoczone plaże, chociażby Bogatell, znajdują się po wschodniej stronie portu olimpijskiego. Na wybrzeżu Barcelony można dodatkowo podziwiać interesujące nowoczesne rzeźby – brązową rybę „El Peix” czy skrzywioną wieżę „L’Estel Ferit”. Pewnym symbolem pozostaje również Hotel W wybudowany nad samym brzegiem.

Hotel W
Słynny hotel W na plaży w Barcelonie.

7. Zaczerpnij świeżego powietrza

Za wstęp do najsłynniejszego barcelońskiego parku, Park Guell (kolejne arcydzieło Gaudiego), od jakiegoś czasu niestety trzeba zapłacić. Na szczęście darmowy pozostaje Parc de Ciutadella wybudowany na cześć światowej wystawy w 1888 roku. Głównym symbolem miejsca jest jezioro z gigantycznym mamutem.

8. Zobacz magiczny pokaz

W zestawieniu darmowe atrakcje Barcelony nie mogło oczywiście zabraknąć magicznej fontanny (font magica), która po zmroku prezentuje turystom piękny pokaz świateł, muzyki i wody. Jedna z większych atrakcji miasta znajduje się w pobliżu wzgórza Montjuic, które również oferuje świetną panoramę na miasto.

Od 31 marca do 30 października pokazy zaczynają się co pół godziny od 21:00 do 23:00. Od 1 listopada do 5 stycznia i od 20 lutego do 30 marca mają miejsce tylko w piątki i soboty od 19:00 do 20.30. W innych terminach pokazy się nie odbywają.

Magiczna fontanna
Pokaz świateł, wody i muzyki przy magicznej fontannie.

9. Pospaceruj wśród  turystów

Wizyta w Barcelonie nie może obyć się bez przejścia się blisko kilometrową zadrzewioną najsłynniejszą ulicą miasta – La Ramblą. W tym doświadczeniu nie przeszkadzają nawet tłumy mieszkańców i gości, których można spotkać praktycznie o każdej porze dnia i nocy. Oprócz sklepów, kawiarenek i barów atrakcją są uliczne muzyczne i teatralne występy oraz pokazy mimów.

10. Skorzystaj z darmowych atrakcji w Barcelonie

Niektóre muzea w Barcelonie oferują bezpłatne bilety w określone dni tygodnia. Warto podczas urlopu skorzystać z takiej okazji, choć spore kolejki mogą zniechęcić niektórych turystów. Szczególnie popularne są darmowe pierwsze niedziele każdego miesiąca i niektóre dni w tygodniu od 15:00 (przeważnie soboty lub niedziele).

Darmowych wejść warto szukać w:

 • Museu de la Musica
 • Museu Frederic Mares
 • Virreina Centre de la Imatge
 • Museu Picasso
 • Centre de Cultura Contemporania de Barcelona
 • Museu Maritim de Barcelona
 • Jardi Botanic
 • Museu Blau
 • Museu d’Historia de Catalunya
 • MUHBA Museu d’Historia de Barcelona
 • MNAC (Museu Nacional d’Art de Catalunya)

Jeśli chcesz przeznaczyć trochę euro na zwiedzanie miasta, koniecznie sprawdź naszą listę 10 największych atrakcji Barcelony! Tanie loty do Barcelony pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze na spełnienie wymarzonych planów wakacyjnych 😉