Boże Narodzenie w Barcelonie

Święta najlepiej spędza się w domu, ale są i tacy, którzy lubią uciec od żmudnych przygotowań. Wyprawa, ta bliższa czy dalsza, to w tej sytuacji całkiem dobry pomysł. Zresztą sam okres świąteczny zasięgiem swym obejmuje już niemal cały grudzień. Sprawdź, czym w tym niezwykłym miesiącu zaskoczyć może cię Barcelona.

Świąteczne Jarmarki

Tak jak i w wielu innych europejskich miastach, tak i w Boże Narodzenie w Barcelonie z pewnością nie zabraknie świątecznych jarmarków. Najstarsza tego typu atrakcja to „La Fira de Santa Llúcia” – targowisko ulokowane na Avenida de la Catedral, naprzeciw katedry, a więc w samym centrum Dzielnicy Gotyckiej. W tym roku stragany rozłożone zostaną tu już po raz 299, z całą pewnością stwierdzić więc można, że to prawdziwie tradycyjne przedsięwzięcie. Na 300 stanowiskach pojawią się wszelkie niezbędne świąteczne ozdoby, no i oczywiście wiele drobiazgów idealnie nadających się na prezent. Poza tym odnaleźć uda się tu również „figuritas de Belén” – misternie wykonane figurki, dzięki którym w domowym zaciszu zbudować będzie można swą własną bożonarodzeniową szopkę. Te ostatnie to jednak niemały wydatek, szczególnie jak chce się kupić nie jedną a cały standardowy komplet. Na większe zakupy warto zabrać więc ze sobą nieco oszczędności. Jarmarczne stoiska w 2015 roku zapraszają od 10.30 do 22.30 między 27 listopada a 23 grudnia. Szczególnie warto się tu zjawić w piątek 11 grudnia – to dzień świątecznych zwyczajów i tradycji katalońskich. Szczegółowy program wydarzenia odnaleźć można tutaj.

Świąteczny market, Boże Narodzenie w Barcelonie
Świąteczny market, foto: denAsuncioner, CC BY-ND 2.0

Świąteczne smakołyki

Czas Bożego Narodzenia to nie tylko prezenty i świąteczne ozdoby, przecież to wówczas właśnie na stołach pojawia się wiele niecodziennych specjałów. Turrón, czyli słodki nugat to coś, co z pewnością łatwo znaleźć będzie można na świątecznych straganach. Ten tradycyjny zawierać powinien orzechy laskowe, miód i migdały. Nieco później, w okolicach Święta Trzech Króli, warto załapać się też na kataloński Tortell, czyli nadziewane marcepanem i ozdabiane glazurowanymi owocami ciasto w kształcie wieńca. Z dań głównych typowo świątecznym przysmakiem jest escudella – zupa z makaronem, przygotowywana z warzyw i wielu rodzajów mięsa, w tym między innymi wieprzowiny, cielęciny i drobiu. Nie brak w niej też wieprzowych nóżek czy uszu. Serwować można wszystko naraz lub też rozdzielić ów specjał na pierwsze i drugie danie. Wówczas zwie się to escudella i carn d’olla. Wpierw na stole pojawia się wtenczas rosół, po nim zaś, jako drugie danie, mięso z warzywami. Jeśli planujecie święta spędzić w barcelońskiej restauracji warto wcześniej sprawdzić, czy na pewno będzie ona otwarta. Wiele punktów jest wtenczas zamykanych, z reguły nie dotyczy to jednak dużych restauracyjnych sieci oraz oczywiście hotelowych restauracji.

W takich garach szukać można świątecznej escudelli, Boże Narodzenie w Barcelonie
W takich garach szukać można świątecznej escudelli, foto: Daniel García Peris, CC BY-ND 2.0

Boże Narodzenie w Barcelonie – czas na szopki!

Bożonarodzeniowe szopki to część hiszpańskiej tradycji świątecznej. Zwyczajowo za składanie ich zabierano się w dzień św. Katarzyny, a więc 25 listopada, demontowano je zaś dopiero 2 lutego w Ofiarowanie Pańskie. Józef, Maryja, mały Jezus, pasterze, owce, trzej królowie oraz oczywiście palmy. Tych ostatnich w barcelońskiej szopce po prostu nie może zabraknąć. Świąteczne przedstawienia ukazują tu zazwyczaj trzy kluczowe motywy. Oglądać można więc narodziny Jezusa, pasterzy i ukazującego się im archanioła Gabriela oraz zmierzających do Betlejem trzech króli. Największą miejską szopkę odnaleźć można na Plaça Sant Jaume – będzie można ją tam znaleźć od 27 listopada do 6 stycznia, między godziną 10:00 a 22:00. Niezwykłe atrakcje szykuje też Poble Espanyol. Tam między 20 grudnia a 4 stycznia załapać będzie można się na oglądanie żywych szopek, które to zainscenizowane zostaną przez grupy teatralne z różnych katalońskich wiosek. Atrakcja to niemała i z pewnością spodoba się ona szczególnie najmłodszym.

Bożonarodzeniowe szopki, Boże Narodzenie Barcelona
Bożonarodzeniowe szopki, foto: Carquinyol, CC BY-SA 2.0

Przedziwna świąteczna pamiątka

Co kraj to obyczaj! To niemal frazes. Katalonia niejednokrotnie przekonuje nas o tym, że ma swe własne zwyczaje. Wśród nich, jak okazuje się, są jednak i takie, które prawdziwie potrafią zadziwić! El Caganer to katalońska figurka będąca symbolem powodzenia, szczęścia i urodzaju. W okolicach końca starego roku, gdy szykować zaczynamy się na to, co nowe tematyka taka nie zaskakuje, forma za to, a i owszem. El Caganer to w tradycyjnym wydaniu statuetka przedstawiająca wypróżniającego się chłopa, odzianego w czarne spodnie, białą koszulę, z typową czerwoną katalońską czapką na głowie. Cudo to niejednokrotnie ląduje w bożonarodzeniowej szopce. Spędzając święta w Barcelonie z pewnością uda się go tam właśnie wypatrzeć. Jak nie – pozostają sklepowe półki, które wręcz uginają się pod naporem tych dziwacznych figurek. I na tym jednak jeszcze nie koniec! Od wielu już lat Caganer występuje w rozmaitych wariantach. Zaleźć można więc tu Obamę, Putina, Fidela Castro, Nelsona Mandelę, całą brytyjską rodzinę królewską czy wszystkich członków FC Barcelony, a nawet papieża, a i to dopiero początek. Fantazja katalońska w dziedzinie tej nie zna granic. Każda ze znanych postaci dołączyć może do tego grona.

Caganers - hiszpańskie figurki, Boże Narodzenie w Barcelonie
Caganers – hiszpańskie figurki, foto: D.Amela, CC BY 2.0

Świąteczna loteria

El Gordo zaliczana jest do największych loterii na świecie – pula jej rokrocznie przekracza 2 miliardy euro. Od 1812 roku w Hiszpanii stała się ona narodową tradycją. Obecnie, tuż przed samymi świętami – 22 grudnia, niemal wszyscy zasiadają przed telewizorami po to, by w napięciu śledzić losowanie. U nas to czas najbardziej gorących świątecznych przygotowań. W Hiszpanii z pewnością też atmosfera jest gorąca. Losowania trwają i trwają, nieraz toczą się one przez dobrych parę godzin. Nagrody są pokaźne, nic więc dziwnego w tym, że całe rodziny wyczekują w napięciu. Przyłączenie się do tej hiszpańskiej tradycji może być ciekawym świątecznym pomysłem. Zresztą w tym celu wcale nie trzeba ruszać się z domu. Losy spokojnie zakupić można i przez internet. Czy znalazłeś już tanie loty do Barcelony na okres świąteczny? Jak nie to szczyptę typowo hiszpańskiej świątecznej atmosfery zapewnić możesz sobie, nie opuszczając mieszkania.