Barcelona – Lotnisko El Prat

Port Lotniczy Barcelona El Prat (BCN) to główne lotnisko Katalonii, a zarazem drugie, pod względem wielkości, lotnisko w Hiszpanii. Obiekt położony jest w miejscowości El Prat del Llobregat, w odległości 14 kilometrów na południowy-zachód od Barcelony. W 2012 roku obsłużył 35 milionów pasażerów.

Lotnisko El Prat, Barcelona, Hiszpania, Barcelona lotnisko El Prat
Lotnisko El Prat, Barcelona, Hiszpania / fot. Alex Beltyukov

Barcelona Lotnisko El Prat – podstawowe informacje

Historia obiektu Barcelona Lotnisko El Prat rozpoczęła się w 1916 roku, kiedy to otwarto aerodrom w El Remolar. Współpraca z Katalońskim Klubem Lotniczym przyczyniła się do rozwoju i rozbudowy portu lotniczego. W 1948 roku powstał pas startowy 07-25, który, jako główny, z powodzeniem funkcjonuje obecnie. Następnie, oddano do użytku kolejne pasy, drogi kołowania oraz terminal pasażerski. Pierwszy milion pasażerów obsłużono już w 1963 roku. Otwarcie trasy Nowy Jork-Lizbona-Barcelona, budowa terminali i modernizacja infrastruktury przyczyniły się do dynamicznego rozwoju i wzrostu liczby pasażerów – najpierw do 10, a z biegiem lat, do ok. 30 milionów rocznie. Planuje się zwiększenie przepustowości lotniska do 70 milionów osób poprzez kolejne inwestycje. Dane kontaktowe lotniska znajdziesz na jego stronie internetowej.

Połączenia z lotniska El Prat

Barcelona Lotnisko El Prat umożliwia połączenia z prawie 200 miastami na całym świecie, w tym m.in. z: Alicante, Ammanem, Amsterdamem, Atenami, Bari, Belfastem, Berlinem, Bilbao, Bogotą, Brukselą, Bukaresztem, Budapesztem, Bydgoszczą, Cardiff, Kopenhagą, Dubajem, Dublinem, Dubrownikiem, Eindhoven, Frankfurtem, Gdańskiem, Glasgow, Helsinkami, Katowicami, Kijowem, Lizboną, Luksemburgiem, Madrytem, Mińskiem, Moskwą, Oslo, Paryżem, Poznaniem, Pragą, Rygą, Rzymem, Sofią, Tibilisi, Toronto, Warszawą, Wiedniem, Wilnem i Zurychem.
Loty na El Prat mają w swoich ofertach linie lotnicze takie jak: Adria Airways, Aeroflot, Air Arabia Maroc, Air Baltic, Air Berlin, Air Canada, Air France, Air One, Alitalia, American Airlines, Atlantic Airways, Austrian Airlines, Belavia, Blue Air, British Airways, Brussels Airlines, Czech Airlines, Easyjet, Finnair, Iberia, KLM, LOT, Lufthansa, Norwegian, Ryanair, SAS, Swiss, TAP, Turkish Airlines, US Airways oraz Wizz Air.

Infrastruktura

Port Lotniczy Barcelona posiada dwa obszerne budynki terminali: T1 i T2. Na utworzonym w 2009 roku T1, według oficjalnych statystyk, odbywa się 70% wszystkich lotów. Jest on w stanie wykonać 90 operacji na godzinę i obsłużyć 55 milionów pasażerów rocznie. Na poziomie pierwszym znajdują się restauracje i sklepy. Hala przylotów usytuowana jest na poziomie 0. Odloty odbywają się natomiast z poziomu trzeciego.
T2 do 2009 roku pełnił funkcję głównego budynku lotniska. Po rozpoczęciu funkcjonowania terminalu pierwszego, odpowiada za niewielką część lotów przeprowadzanych przez przewoźników nisko-kosztowych i regionalnych. Składa się z trzech subterminali: A, B, C.
Terminale oddalone są od siebie o 4 kilometry. Pasażerowie mogą skorzystać z bezpłatnego autobusu (linia zielona), który kursuje co 6-7 minut przez 24 godziny na dobę.

Udogodnienia dla pasażerów

Podróżujący mają do wyboru szeroką ofertę sklepów, lokali gastronomicznych oraz usług fryzjersko-kosmetycznych. Na chwilę relaksu wybrać się można także do salonu spa. Dla wszystkich chętnych dostępna jest też zlokalizowana w pierwszym terminalu kaplica.
W obydwu terminalach rozmieszczone są punkty informacyjne, apteki, bankomaty, banki, kantory wymiany walut, serwisy medyczne, posterunki policji, urządzenia do pakowania bagaży, miejsca zabaw dla dzieci, a także urządzenia do ładowania telefonów komórkowych. Pasażerowie na terenie portu lotniczego przez 15 minut mogą bezpłatnie korzystać z sieci Wi-Fi.
Na zewnątrz terminala drugiego znajduje się stacja benzynowa oraz myjnia samochodowa. Punkt rzeczy znalezionych oraz przechowalnia bagaży usytuowane są natomiast w terminalu pierwszym. Każde 24h składowania bagażu w dużej szafce (o wym. 50x80x90 cm) to koszt 5,80 EUR (ok. 25 PLN). Po trzydziestu dniach pozostawione rzeczy zostaną przeniesione do magazynu. Klient zmuszony będzie uiścić opłatę za transfer – 44,50 EUR (ok. 190 PLN) oraz 2,30 EUR (ok. 10 PLN) za każde 24h przechowywania.
Dla najbardziej wymagających klientów przygotowano ekskluzywne salony VIP oraz doskonale wyposażone centrum biznesowe złożone z sal konferencyjnych, biur, strefy cateringowej i fitness oraz apartamentów. W terminalu drugim dostępne są natomiast dwie sale konferencyjne, po 100 metrów kwadratowych każda. Na życzenie, można je połączyć i otrzymać dostęp do urządzeń multimedialnych.

Komunikacja

Dzięki dogodnej lokalizacji lotniska El Prat, dojazd do centrum Barcelony nie powinien przysporzyć problemu pasażerom. Jazda autem zajmuje ok. 15 minut. Wypożyczenie samochodu na obszarze tego portu lotniczego oferują firmy takie jak: Avis, Enterprise Atesa, Europcar, Hertz i Sixt. Koszt wypożyczenia niewielkiego pojazdu na jeden dzień wynosi ok. 60 EUR (ok. 260 PLN).
By opuścić lotnisko i kierować się w stronę miasta, należy podążać za znakami C-31 bądź C-32. Następnie, wystarczy wybrać jedną z głównych dróg: Gran Via, Avinguda Diagonal, Ronda the Dalt lub Ronda del Litoral. Przed budynkami terminali znajdują się postoje taksówek. Za dojazd do centrum zapłacisz ok. 20 EUR (ok. 85 PLN). Jedynym utrudnieniem mogą być korki uliczne.
Przed terminalami zlokalizowane są również przystanki autobusowe. Do centrum Barcelony, a dokładniej na Plaça de Catalunya, dojeżdżają Aerobús A1 oraz A2. Cena pojedynczego biletu wynosi 5,90 EUR (ok. 25 PLN). Kursy odbywają się co ok. 5 min, przez wszystkie dni roku, Czas podróży wynosi ok. 35 min.
Do dyspozycji pasażerów są, oddalone o kilka minut spacerem od terminali, stacje kolejowe. Pociągi do centrum stolicy Katalonii odjeżdżają co 30 minut, w godzinach 6:00-23:00. Jadąc z lotniska, wysiąść można na stacjach: Barcelona Sants, Passeig de Gracia albo Clot. Każda z nich jest obsługiwana przez metro.

Dowiedz się więcej na temat lotnisk w Barcelonie.