Barcelona Girona

Port lotniczy Girona – Costa Brava (GRO) to drugie najważniejsze lotnisko Katalonii. Usytuowane w miejscowości Vilobí d’Onyar, 12,5 kilometra od Girony, co roku obsługuje kilka milionów pasażerów. Od Barcelony dzieli je ok. 90 kilometrów, co czyni je konkurencyjnym obiektem wobec lotniska El Prat.

Lotnisko Girona, Barcelona, Hiszpania, barcelona girona
Lotnisko Girona, Barcelona, Hiszpania / fot. Babbsack@wikimedia

Lotnisko Girona – podstawowe informacje

Początki istnienia lotniska Girona sięgają 1965 roku, kiedy to miała miejsce jego uroczysta inauguracja. Z usług obiektu rocznie korzystało średnio 275 tysięcy podróżujących z całego świata. Przełomem, który rozpoczął jego dynamiczny rozwój był rok 2000. To wtedy, lotnisko Girona – Costa Brava dołączyło do grupy europejskich centrów obsługiwanych przez irlandzką linię lotniczą Ryanair. W latach 2002-2008 liczba pasażerów wzrosła prawie dziesięciokrotnie, by w 2009 roku osiągnąć 5,5 miliona. Dogodna lokalizacja w pobliżu Barcelony, Costa Brava i Pirenejów wraz z modernizacją infrastruktury i działalnością niskokosztowych przewoźników, uczyniły je ważnym ośrodkiem z punktu widzenia prywatnego ruchu pasażerskiego, turystyki oraz handlu. Dane kontaktowe oraz więcej informacji na temat lotniska znaleźć można na jego stronie internetowej.

Kierunek: Barcelona Girona – połączenia

Destynacja Barcelona Girona, dzięki szerokiej ofercie tanich linii lotniczych, coraz częściej wybierana jest przez podróżujących nie tylko do hiszpańskiej Katalonii, ale i do sąsiedniej Francji. Loty na lotnisko Girona – Costa Brava mają w swoich ofertach przewoźnicy tacy jak: Air Malta, Arkefly, JAT Airways, Jetairfly, Ryanair, Smartwings, Thomas Cook Airlines Belgium, Thomson Airways, Transaero Airlines, Transavia.com oraz Wizz Air.
Port lotniczy umożliwia połączenia z 70 lokalizacjami na całym świecie, w tym m.in. z: Amsterdamem, Birmingham, Bratysławą, Brukselą, Bydgoszczą, Dortmundem, Dublinem, Eindhoven, Frankfurtem, Gdańskiem, Ibizą, Kalmarem, Katowicami, Kijowem, Krakowem, Londynem, Maastricht, Malmo, Maltą, Manchesterem, Marrakeszem, Newcastle, Oslo, Paryżem, Rotterdamem, Rzeszowem, Tallinnem, Tampere, Triestem oraz Wrocławiem.

Infrastruktura

Lotnisko Girona, dzięki szerokim inwestycjom zapoczątkowanym przez zarządcę – Aena Aeropuertos w 2008 roku, jest stopniowo modernizowane. Strefy przylotów i wylotów znajdują się na parterze budynku terminala. Liczba punktów odpraw check-in została zwiększona do 33. Na piętrze natomiast odnaleźć można 11 wyjść na stanowiska lotu, czyli tzw. boarding gates. Terminal obsługuje zarówno połączenia lokalne, jak i międzynarodowe.
Na zewnątrz zlokalizowane są postój taksówek oraz terminal autobusowy. Dla zmotoryzowanych dostępne są trzy budynki parkingowe: P1, P2 i P4, posiadające łącznie 3500 miejsc. Koszt parkowania do 30 min wynosi 0,42 EUR (ok. 2 PLN). Za następne pół godziny zapłacisz 1,06 EUR (ok. 4,50 PLN), a za kolejną godzinę 0,80 EUR (ok. 3,40 EUR). Maksymalna stawka dzienna za postój do 4 dni wynosi 8,90 EUR (ok. 40 PLN). Po piątym dniu, za każde 24 uiścisz opłatę w wysokości 7,10 EUR (ok. 30 PLN).

Udogodnienia dla pasażerów

Na obszarze terminala znajdują się: punkty informacyjne (strefa check-in), bankomaty, skrzynki pocztowe, strefy dla palących (wyłącznie na poziomie 1.) oraz posterunki policji (strefa przylotów, hala odbioru bagaży). Podróżni korzystać mogą też z usług tamtejszych sklepów i lokali gastronomicznych, w tym popularnych sieci Subway i McDonald’s.
Budynek terminala objęty jest siecią Wi-Fi. Pierwsze piętnaście minut użytkowania jest bezpłatne. Dodatkowo, przygotowano multimedialne terminale z dostępem do Internetu, które usytuowane są na obydwu poziomach.
Dla przedstawicieli świata biznesu i nie tylko, dostępna jest sala konferencyjna, która pomieścić może 150 osób. Wyposażona w projektor, sprzęt audio i wideo stanowi miejsce organizacji wykładów, konferencji, szkoleń, przyjęć itd. Audytorium zlokalizowane jest na pierwszym piętrze. Co ważne, by do niego wejść, nie jest konieczne przejście przez punkt kontroli bezpieczeństwa. Rezerwacji można dokonać pod numerem telefonu: 972 186 828.

Komunikacja

Na obszarze lotniska istnieje możliwość wypożyczenia samochodu. Swoje usługi oferują firmy takie jak: Atesa, AurigaCrown, Avis, Economy Car Hire Girona, i Europcar. Koszt wypożyczenia niewielkiego auta na jeden dzień wynosi ok. 50 EUR (ok. 215 PLN). Trasę Barcelona – Girona pokonać można w ok. godzinę. By dotrzeć do celu, wybrać można następujące drogi: AP-7, C-25 bądź N-II.
Z lotniska odjeżdżają również autobusy. Godziny odjazdu ustalane są w oparciu o rozkład przylotów i odlotów. Czas podróży do Barcelony wynosi ok. 1h 15 min. Autobus linii 604 odjeżdża ok. 20-25 min po każdym przylocie. Pojedynczy bilet to koszt 16 EUR (ok. 70 PLN), a za bilet w obie strony zapłacisz 25 EUR (ok. 110 PLN). Kursy do Girony trwają ok. 30 min i odbywają się co 1h (linia 607). Bilet pojedynczy kosztuje 2,75 EUR (ok. 12 PLN), a dwustronny 5,25 EUR (ok. 20 PLN).
Autobusy jeżdżą także do destynacji takich jak: Costa Brava/Maresme; Costa Brava Norte, Costa Brava Center, Costa Bava Sur, Lleida, Andorra oraz Perpignan.
Alternatywnym rozwiązaniem może być podróż pociągiem. Niestety, lotnisko nie posiada jeszcze bezpośredniego połączenia kolejowego. Z lotniska, dojechać trzeba taksówką na oddalony o 4 kilometry dworzec Riudellots. Inną opcją jest dojazd autobusem bądź taksówką na dworzec kolejowy Renfe w Gironie.

Dowiedz się więcej na temat lotnisk w Barcelonie.