Piłkarski klub ze stolicy Katalonii może pochwalić się jedną z największych grup kibicowskich na całym świecie. Herb FC Barcelony rozpoznawalny jest na każdym kontynencie i wielu młodych adeptów futbolu marzy o pójście w ślady najlepszych piłkarzy biegających po murawie Camp Nou.

Kibice FC Barcelony

Nie chciałbyś dołączyć do grona oficjalnych kibiców FC Barcelony? fot.: funnydae

FC Barcelona ma miliony kibiców, a część z nich ma olbrzymi wpływ na funkcjonowanie zespołu. Należą do nich oficjalni członkowie klubu nazywani również „socios”, którzy mają spore przywileje:

- co 6 lat mogą brać czynny i bierny udział w wyborach prezydenta FC Barcelony,

- dostają 20-procentowe zniżki na bilety,

- jako pierwsi mają okazję zakupu biletów na najważniejsze mecze,

- mają szansę obejrzeć spotkanie z loży prezydenckiej.

Problem w tym, że zdobycie takiej karty umożliwia jedynie… posiadanie krewnego przynajmniej w drugiej linii ze statusem członka klubu. To dość trudne do przejścia obostrzenie nie dotyczy jedynie dzieci poniżej 15 roku życia.

Jeśli jednak chcesz zostać członkiem klubu, a nie spełniasz powyższych warunków, musisz wyrobić sobie zwykłą Kartę Klubową. Po odczekaniu kolejnych trzech lat można wtedy złożyć wniosek o zdobycie statusu członka klubu. Tu pojawiają się jednak kolejne problemy natury technicznej – roczna opłata za posiadanie takiej karty wynosi aż 136,50 euro, a jej wyrobienie jest możliwe tylko i wyłącznie w jednym z biur na Camp Nou.

Ponadto kibice FC Barcelony mają pewne przywileje (żadne z tych wymienionych powyżej) wstępując do oficjalnych fanklubów zatwierdzonych przez władze zespołu z Camp Nou. To tzw. „penye”, wśród których widnieje również jedna założona w Polsce. W 2006 roku zarząd Barcy zarejestrował bowiem prężnie rozwijający się Fan Club Barca Polska, który organizuje zloty polskich kibiców czy wyjazdy na mecze. Dodatkowo dzięki posiadaniu legitymacji tego stowarzyszenia można otrzymać zniżkę w oficjalnym sklepie i muzeum FC Barcelony.

Bycie oficjalnym członkiem klubu stanowi bardzo trudne zadanie. Zawsze można jednak być bliżej swojego ukochanego klubu poprzez uczestnictwo w fanklubie, który swego czasu odegrał wielką rolę podczas towarzyskiego spotkania pomiędzy Lechią Gdańsk i FC Barceloną.

Strona zarejestrowanego polskiego fanklubu FC Barcelony.

Tanie loty do Barcelony.