Zabytki – Barcelona

Barcelona, uważana za jedno z najładniejszych miast Europy, od wieków zachwyca swoją niepowtarzalną architekturą. Jeśli zatem główną przyczyną Twoich podróży są zabytki, Barcelona będzie dla Ciebie idealnym miejscem do spędzenia kilku dni.

Palau de la Generalitat de Catalunya, siedziba rządu katalońskiego, Barcelona, Hiszpania, zabytki barcelona
Palau de la Generalitat de Catalunya, siedziba rządu katalońskiego, Barcelona, Hiszpania / fot. Jan Harenburg

Barceloński ratusz – dzieło sztuki samo w sobie.

Podróż po stolicy Katalonii z pewnością należy zacząć od Starego Miasta i jednej z jego dzielnic – Barri Gotic, gdzie znajduje się większość najokazalszych gotyckich budowli. Jedną z nich jest ratusz wybudowany w XIV wieku przy placu św. Jaume, będący obecnie siedzibą Rady Miasta. Na szczególną uwagę zasługują tu bogato zdobione pomieszczenia – główna sala, obecnie Biuro Informacji Turystycznej, z sufitem pokrytym imponującym malowidłem „Cztery Pory Roku” autorstwa Alberta Rafolsa Casamada, Sala Stu, z łukami opierającymi się na drewnianych belkach pochodzących z XIV wieku i gotyckimi krzesłami wykonanymi z alabastru oraz Salo de Croniques (w wolnym tłumaczeniu „sala kronik”), której ściany i sufit zdobią zobrazowane kroniki Ramona Muntanera i Bernata Decsolta. Wstęp do ratusza jest bezpłatny.

Palau de la Generalitat – tam się rządzą iście po królewsku.

Nieopodal ratusza znajduje się także wybudowany w XV wieku Palau de la Generalitat de Catalunya, czyli siedziba rządu katalońskiego. Znaleźć tam można między innymi zespół dzwonów wieżowych, tzw. carillon, gotycką kaplicę św. Jerzego, Patio Drzew Pomarańczowych, liczne galerie w stylu gotyku płomienistego oraz salę św. Jerzego, w której znajdują się malowidła o tematyce militarnej i religijnej. Niestety, pałac udostępniony jest odwiedzającym wyłącznie 24 kwietnia, w dniu św. Jerzego.

Gotycka perła architektury – Katedra św. Eulalii.

Jedną z najwspanialszych gotyckich budowli Hiszpanii jest Katedra św. Eulalii, wznoszona od XIII do XV wieku. Przepięknie rzeźbiony ołtarz, grobowce świętych, w tym patronki katedry, witraże oraz niesamowity XIV-wieczny krużganek z tropikalnym ogrodem – wszystko to pozostawia niezapomniane wrażenia na zwiedzających i skłania do rozważań. Co ciekawe, w ogrodzie tropikalnym znajduje się mały staw z fontanną, w którym pływa dokładnie trzynaście gęsi, symbolizujących wiek trzynastu lat życia św. Eulalii, patronki katedry.

Budynki pełne ruchu – Casa Milà, Casa Batlló, Casa Vicens.

Warto także wybrać się szlakiem dzieł Antonio Gaudiego, który właśnie w Barcelonie pozostawił po sobie najtrwalszy ślad. Podróż tę należy zacząć od jednej z głównych ulic miasta, Passeig de Gracia, przy której znajdują się trzy niesamowite budynki jego projektu – Casa Milà, Casa Batlló oraz Casa Vicens. Każdy z nich wyróżnia się swoją oryginalnością. Casa Milà, ukazujący zamiłowanie artysty do wyszukanych form, przypomina wzburzone morze. Dodatkowo przepiękne żelazne balkony oraz ozdobne figury ptaków, szykujących się do odlotu, sprawiają wrażenie dynamiki, płynnego ruchu. Casa Batlló prezentuje nieco inny widok – tu fasada budynku nawiązuje do świata zwierząt. Zauważyć można między innymi poręcze balkonów przypominające kości, smocze łuski pokrywające dach oraz rybie łuski, utworzone za pomocą mozaiki z potłuczonych kafli i kawałków ceramiki. Nieco w innym stylu utrzymany jest Casa Vicens – jedno z pierwszych dzieł architekta. Fasada budynku ozdobiona jest tu licznymi kolorowymi płytkami oraz glazurą, charakterystyczne są także małe wieżyczki znajdujące się na frontowej ścianie.

Sagrada Familia – nieukończony symbol Barcelony.

Najważniejszą budowlą autorstwa Gaudiego, której nie można pominąć zwiedzając Barcelonę, jest Sagrada Familia – secesyjny kościół znajdujący się w dzielnicy Eixample. Budowa tego niesamowitego budynku, przypominającego zamek z piasku, rozpoczęta została w 1882 roku i trwa do dziś. Fasada budynku oraz osiem strzelistych wież wykonane zostały z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Warto dodać, że każdy element budowli, od fasady do liczby wież, ma swoje ukryte znaczenie symboliczne. Doskonałym uzupełnieniem zwiedzania świątyni jest wjazd windą na samą górę jednej z wież, skąd rozciąga się przepiękna panorama miasta.

Sagrada Família, Barcelona, Hiszpania, zabytki Barcelona
Sagrada Família, Barcelona, Hiszpania / fot. Jordiferrer@wikimedia

Szpital św. Pawła chlubą dzielnicy Eixample.

Choć spora część budynków miasta to zabytki, Barcelona jest jedną z tych stolic, w których są one nie tylko ozdobą, ale także do dnia dzisiejszego służą jej mieszkańcom. Doskonałym tego przykładem jest znajdujący się także w dzielnicy Eixample Szpital św. Pawła, zaprojektowany przez Lluisa Domeneche i Montaner. Oryginalna secesyjna fasada budynku znakomicie dopełnia wizerunku nowoczesnego otoczenia okolicy. Architektura szpitala doceniona została na całym świecie, dzięki czemu w 1997 roku został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dodaj komentarz