Wrzesień 2018 w Barcelonie

Pod koniec lata Barcelona nie obniża lotów. Wrzesień to czas świąt i festiwali. Chętnym uda się też odwiedzić Gran Teatre del Liceu czy udać się na degustację lokalnego wina. Propozycji jak zwykle jest tu bez liku i nie ulega wątpliwości, że również w tym miesiącu w katalońskiej stolicy nikt nie będzie się nudził. Jeśli więc letni wakacyjny sezon zakończyć chcecie z rozmachem, rezerwujcie bilety lotnicze do Barcelony.

Barcelońska La Diada

11 września jest katalońskim świętem narodowym. Możemy mieć więc stuprocentową pewność, że tego właśnie dnia barcelońskie ulice tętnić będą życiem! Katalońskie święta obchodzone są z niebywałym wręcz rozmachem i z wielką radością. W tym przypadku jednak, choć sam sposób świętowania może być mylący, za uroczystościami skrywa się smutna rocznica. 11 września w katalońskiej historii zapisał się jako dzień utraconej wolności. To właśnie wówczas, w 1714 roku po czternastomiesięcznym oblężeniu Barcelona przejęta została przez wojska Filipa V. W konsekwencji Katalonia aż na 100 lat straciła suwerenność. Katalończycy, chcąc zaznaczyć swą niezależność i odrębność, co roku 11 września z flagami w dłoniach wylegają na ulice. Tego dnia możemy jednak wziąć udział nie tylko we wspólnotowych marszach, ale i w koncertach i innych imprezach towarzyszących. Przy odrobinie szczęścia uda nam się też zobaczyć wznoszone z ludzi wieże czy nauczyć się tańczyć sardana. Dodatkowo wstęp do niektórych muzeów, a na pewno do Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej i Muzeum Historii Katalonii, będzie darmowy. Warto więc wykorzystać okazję i odwiedzić te miejsca.

La Diada to czas, w którym na barcelońskich ulicach powiewać będą katalońskie flagi
La Diada to czas, w którym na barcelońskich ulicach powiewać będą katalońskie flagi, foto: Teresa Grau Ros, CC BY-SA 2.0

Wrzesień 2018 w Barcelonie – Festes de la Mercè

Prawdziwą damą jesiennych barcelońskich festiwali jest la Mercè, czyli Matka Boska Miłosierna – patronka katalońskiej stolicy. Uroczystość dedykowana jej osobie z rozmachem obchodzona jest tu od 1871 roku. Do głosu dochodzi jednak i taka teoria, że fiesta ta istniała już wcześniej – wówczas łączyła się ona nie z katolickim świętowaniem, a z uświetnieniem końca lata. Niezależnie od tego, w jak odległą przeszłość sięgają korzenie la Mercè, jedno jest pewne – na to barcelońskie święto choć raz załapać powinien się każdy miłośnik Katalonii! Jakby nie było, to właśnie wtenczas podziwiać można skrzące iskrami diabelskie korowody, tłumy tańczące sardana czy paradujące ulicami wielkie kukły wykonane z papier-mâché, a więc tzw. Gigantów. Dodatkową, niebywale zjawiskową atrakcją tego święta są słynne i zawsze przyciągające tłumy pokazy pirotechniczne. Scenerią dla tych jest Wzgórze Monjuic. Jeśli więc chcemy znaleźć się w samym centrum tej wizualnej uczty, zawczasu zająć powinniśmy miejsce przy Magicznej Fontannie. Najważniejszym dniem tej fiesty jest zawsze 24 września, choć oczywiście obchody rozciągają się i na dni mu towarzyszące.

Podczas Festes de la Mercè warto załapać się na parady Gigantów, wrzesień 2018 w Barcelonie
Podczas Festes de la Mercè warto załapać się na parady Gigantów, foto: Somewhere in the world to, CC BY 2.0

Mostra de Vins i Caves – wielka degustacja katalońskiego wina

Obchodom la Mercè towarzyszyć będzie jeszcze jedno wydarzenie, które z pewnością przyciągnie pokaźne rzesze odwiedzających. Mowa tu o targach wina oraz lokalnego specjału, czyli cava, a więc wina musującego wywodzącego się z regionu Penedés. Tegoroczna, 38 już edycja, po raz pierwszy odbędzie się w samym sercu morskiej przystani. To właśnie tu, na powierzchni 1600 m² uda nam się odkryć specjały pochodzące z najlepszych winnic Katalonii. Jakby tego było mało, liczyć możemy tu nie tylko na znakomite trunki, ale i na pyszne przysmaki lokalnej kuchni. Oczywiście zaglądając w tutejsze strony, warto osobiście wybrać się do okolicznych winnic. Wrzesień 2018 w Barcelonie pozwoli nam jednak z jednym zamachem spróbować wszystkich najlepszych katalońskich trunków. Ponadto chętni będą mogli zgłębić też tajniki produkcji oraz dowiedzieć się czegoś więcej na temat różnic w bogactwie smaków. Taka okazja, nawet w Katalonii nie nadarza się zbyt często. Warto więc wykorzystać okazję i między 21 a 24 września pobawić się w kipera.

Wrzesień w Barcelonie zaprasza na degustację wina, wrzesień 2018 w Barcelonie
Wrzesień w Barcelonie zaprasza na degustację wina, foto: luis murias, CC BY 2.0

Swab Art Fair 2018

Barcelona niezaprzeczalnie kojarzy się ze sztuką współczesną. Na co dzień miejscem wartym odwiedzenia jest z pewnością MACBA, choć intrygującymi wystawami zaskoczyć potrafi też wiele mniejszych rozsianych po mieście galerii. We wrześniu na wielbicieli sztuki czeka jeszcze jedna niespodzianka! Swab Art Fair to targi sztuki, które w katalońskiej stolicy gościć będą już po raz dziesiąty. Przedsięwzięcie to, zainicjowane przez prywatnego kolekcjonera, jest wydarzeniem bez precedensu – w tegorocznej edycji weźmie udział aż 80 galerii z 5 kontynentów. Z pewnością uda nam się więc odkryć tu wielu inspirujących artystów, a kolekcjonerzy bez problemu nabędą nowe dzieła. Ta oryginalna inicjatywa ma na celu promowanie młodych twórców oraz rozprawienie się z mitem elitarności sztuki. Jeśli chcecie poszerzyć swe horyzonty, odkryć nowych artystów i uprzyjemnić sobie czas spędzony w Barcelonie, nie zapomnijcie o tej propozycji. Prezentacje odbywać będą się między 27 a 30 dniem miesiąca.
miejsce: Italian Pavillon, Plaça de Carles Buïgas, 8,
bilety: jeden dzień – 8€ , 3 dni – 24 €

Swab Art Fair to szansa na zapoznanie się ze współczesną sztuką, wrzesień 2018 w Barcelonie
Swab Art Fair to szansa na zapoznanie się ze współczesną sztuką, foto: Hichem Merouche, CC BY 2.0

Wieczór w operze

Gran Teatre del Liceu to jeden z największych muzycznych teatrów na świecie. W ścisłej czołówce najlepszych tego typu scen plasuje się on też ze względu na wspaniałą akustykę. Miłośnicy klasycznego brzmienia dobrze wiedzą o tym, że w niektórych zakątkach globu wizyta w operze jest punktem obowiązkowym. Do grona miejsc wartych odwiedzenia należy m.in. Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House w Londynie czy mediolański Teatro alla Scala. Również barceloński Gran Teatre del Liceu z czystym sumieniem zaklasyfikować można do tej światowej czołówki. Nie znając języka, ciężko jest nam uczestniczyć w przedstawieniach teatralnych. Problem ten mniej doskwiera w przypadku opery, a tym bardziej w przypadku baletu. Stąd też z przyjemnością informujemy, że na deskach tutejszej sceny już za parę dni (14,15,16 i17 dnia miesiąca) gościć będzie Don Kichot – balet w 4 aktach, do którego muzykę stworzył austriacki kompozytor Lidwig Minkus. Wrzesień 2018 w Barcelonie daje więc znakomitą okazję do tego, by odwiedzić Gran Teatre del Liceu, a przy okazji poznać jedną z najważniejszych postaci hiszpańskiej literatury.

Wizyta w Gran Teatre del Liceu z pewnością okaże się niezapomnianą przygodą , wrzesień 2018 w Barcelonie
Wizyta w Gran Teatre del Liceu z pewnością okaże się niezapomnianą przygodą, foto: Manuel Martín, CC BY 2.0

Wrzesień 2018 w Barcelonie to niezapomniany koniec lata! Na przyjezdnych czekają targi wina i sztuki, najhuczniejsze festiwale i magiczne wieczory w operze.