Świetlne pokazy

Już od końca listopada niemalże wszystkie główne ulice Barcelony pokryte są klimatycznymi światełkami, które rozświetlają miasto nocą i nadają nastrój zbliżających się świąt. Podobno łączna długość wszystkich lampek rozmieszczonych w stolicy Katalonii wynosi aż 85 kilometrów!

Placa Catalunya

Świąteczna Barcelona potrafi zachwycić, fot.: Jordiferrer

Szczególnie zjawiskowo od 18:30 prezentuje się Sagrada Familia. Dodatkowo specjalny świąteczny pokaz przygotowano na słynnej Magicznej Fontannie na Montjuic, pod którą warto przychodzić w każdy piątek i sobotę grudnia, 25 grudnia oraz 1 stycznia pomiędzy 19:00 i 21:00. Ponadto proponujemy obejrzeć również niezwykłe show na wieży Torre Agbar w dzielnicy Sant Marti, który zaczyna się od 18:00 i trwa cyklicznie do 23:00.

Świąteczne drzewka

Zdecydowanie największą pięknie udekorowaną choinkę w Barcelonie ujrzymy na Portal del Angel w pobliżu Placa Catalunya. Kolejny wspaniały i warty zobaczenia okaz znajduje się na Placa Sant Jaume.

Szopki bożonarodzeniowe

Placa de Sant Jaume

Piękna szopka na Placa de Sant Jaume, fot.: Carquinyol

Obok świątecznego drzewka na Placa Sant Jaume mieści się również oficjalna szopka organizowana przez miasto. Katalończycy wielką wagę przywiązują do tego typu dekoracji – znajdziemy je w całym mieście – w kościołach, a nawet w niektórych domach. Część rozmieszczonych jest również na ulicach, a jedną z piękniejszych, na Placa Sant Jaume, można oglądać do 6 stycznia od 10:00 do 21:00.

Ponadto warto odwiedzić również teatralne szopki przygotowane przez aktorów na Poble Espanyol, które będą ukazywane 21, 22, 28 grudnia oraz 4 stycznia o 12:00, 14:00, 16:00 i 18:00. Obejrzenie czterech scenek kosztuje 3 euro. Tę przepiękną dzielnicę warto odwiedzać również w inne dni, kiedy to ma miejsce mnóstwo atrakcji dla dorosłych i dzieci.

Szczegółowy wykaz rozrywek na Poble Espanyol znajdziesz na oficjalnej stronie miasteczka (w języku katalońskim i hiszpańskim).

Dodatkowo szopki bożonarodzeniowe będzie można oglądać m.in. w Santa Maria del Mar, w klasztorze Katedry, w kościele na wzgórzu Tibidabo, a także na alei La Rambla. Wyjątkowo piękny okres świąteczny jest idealny, by spełnić marzenia i zarezerwować bilety lotnicze do Barcelony na wycieczkę właśnie w tym czasie.

Świąteczna loteria

W okresie świątecznym w Hiszpanii żyje się największą loterią na świecie – El Gordo. Jest to swego rodzaju odpowiednik polskiego Lotto, a specjalne bożonarodzeniowe wydanie odbywa się corocznie 22 grudnia. Niemalże wszyscy przed tym dniem kupują kupony, a następnie śledzą losowanie w telewizji. Nic dziwnego, łączna pula nagród w tym roku wynosi bowiem ponad 2 biliony euro!

Cyrk

W okresie świątecznym do Barcelony zawita również jedna z najlepszych na świecie grup akrobatycznych z Cirque du Soleil, która swoje pokazy będzie prezentować w ramach spektaklu Dralion. Na zapierające dech w piersiach wyczyny można przychodzić od 18 do 29 grudnia do Palau Sant Jordi. Bilety, w zależność od miejsca, kosztują od 36 do 85 euro. Ich rezerwacji można dokonać przez Internet na oficjalnej stronie Cirque du Soleil.

Koncerty

Znajdą dla siebie coś również wielbiciele muzyki klasycznej – odbędzie się oratorium „Mesjasz” skomponowane przez Haendla wraz ze słynnym chórem „Hallelujah”. Występ w wykonaniu Orkiestry Barokowej Katalonii będzie można oglądać 16 i 17 grudnia w imponującym Palau de la Musica, a 20 grudnia także w Santa Maria del Mar.

Wiele koncertów dla dzieci będzie odbywać się za to podczas Festival de la Infancia. Oprócz muzyki Twoje pociechy czekają różne gry, konkursy, lodowisko, karaoke, a ten mini festiwal będzie trwał od 27 grudnia do 4 stycznia w kompleksie Fira de Barcelona na Montjuic.

Dokładny program i ceny biletów na oficjalnej stronie Festival de la Infancia (w języku hiszpańskim i katalońskim).

Metro w Barcelonie podczas świąt:

24 grudnia – otwarte do 23:00,
25 grudnia – otwarte od 05:00 do 02:00,
26 grudnia – w Katalonii obchodzone jest Święto Szczepana, a metro otwarte jest od 05:00 do 24:00,
31 grudnia – otwarte całą noc.

Pogoda w Barcelonie

W tym roku grudzień w Barcelonie ma być dość słoneczny. Opady deszczu zapowiadane są dopiero pod koniec miesiąca. W dzień temperatura powinna wahać się w granicach 10-16 stopni Celsjusza, z kolei nocą może spać nawet do 3-5 kresek.

Wkrótce na naszej stronie pojawią się informacje związane ze świętami w Barcelonie. Przeczytasz u nas m.in. o sportowych atrakcjach i tradycyjnych potrawach! Zapraszamy!

Choinka

Tak dwa lata temu prezentowała się główna choinka w Barcelonie, fot.: Jordiferrer

Bon Nadal i Feliç Any Nou! Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!