Sierpień 2018 w Barcelonie

Sierpień w Barcelonie upływa pod znakiem wielkich fiest. Odwiedzając miasto w tym właśnie czasie, liczyć możemy więc na wspaniałą zabawę, na bliższe poznanie lokalnych tradycji i skosztowanie smakowitych specjałów. Poza tym właśnie teraz w katalońskiej stolicy czekają też na nas koncerty i wystawy.

Sierpień 2018 w Barcelonie – Festa Major de Gràcia

Jeśli chcielibyście poczuć się jak rodowici barcelończycy, podczas wizyty w katalońskiej stolicy koniecznie wziąć musicie udział w wielkiej miejskiej fieście. Imprez tego typu rokrocznie odbywa się tu wiele. Nie wszystkie jednak obchodzone są z takim rozmachem jak sierpniowa Festa Major de Gràcia. To liczące sobie przeszło 200 lat wielkie uliczne święto wciąż jest wydarzeniem zabarwionym prawdziwie lokalnym kolorytem. Oprócz koncertów, smakowitego jedzenia, warsztatów i zabaw dla dzieci, liczyć możemy więc też tu na pełen przegląd katalońskich tradycji – na odtańczenie sardana, ujrzenie rozbrykanych diabłów dzierżących zimne ognie w dłoniach czy wznoszonych z ludzi wieży. Ponadto Festa Major de Gràcia zaskoczy nas zjawiskowo udekorowanymi ulicami. W święto to chętnie włącza się zamieszkująca dzielnicę ludność. Stąd też tradycyjne barwne przybrania w czasie tym zdobią nie tylko miejskie aleje, ale i sklepowe wystawy oraz prywatne balkony. Wielkie świętowanie rozpoczęło się 15 lipca i trwać będzie przez tydzień do 21 dnia miesiąca.

Tak prezentują się ulice podczas Festa Major de Gràcia, sierpień 2018 w Barcelonie
Tak prezentują się ulice podczas Festa Major de Gràcia, foto: Luisa, CC BY 2.0

Festes de Sants

Inną wielką sierpniową fiestą jest słynna Festes de Sants, o której wiemy, że hucznie obchodzona była już w XIX wieku. Również w tej barcelońskiej dzielnicy, włączonej w miejskie granice w 1897 roku, sierpniową porą podziwiać będziemy mogli pięknie przystrojone ulice. Początkowo obejścia domów zdobiły tu kwiatowe wieńce. Z czasem jednak przybrania stawały się coraz ciekawsze i bogatsze, a wpływ na rozwój tej zdobniczej tradycji z pewnością miał rozgrywany od roku 1943 konkurs na najpiękniejsze dekoracje. Gwarantujemy, że jest tu więc na czym zawiesić oko. Dodatkowo bladym świtem dzielnicę przeszywać będzie donośmy huk petard, który to informować ma o tym, że fiesta wciąż trwa, a tym samym warto czym prędzej wyjść z łóżka. W dzień otwarcia nie zapomnijcie o inauguracyjnej paradzie gigantów, 24 sierpnia zaś o uroczystym ofiarowaniu kwiatów św. Bartłomiejowi – patronowi całego przedsięwzięcia, które to odbywa się w kościele Santa María. Poza tym 9 dni festiwalu to aż 488 różnorakich atrakcji! Sierpień 2018 w Barcelonie z pewnością okaże się zatem naprawdę niezapomnianą przygodą! Na wielką zabawę załapać można się między 18 a 26 dniem miesiąca. Jeśli więc planujecie takąprzygodę, zarezerwujcie bilety lotnicze do Barcelony.

Festes de Sants i barcelońskie diabły, sierpień 2018 w Barcelonie
Festes de Sants i barcelońskie diabły, foto: Andres Moreno, CC BY 2.0

Wieczór w magicznej scenerii

Wszyscy odwiedzający katalońską stolicę doskonale wiedzą o tym, że Barcelona jest miastem Gaudiego. Dla wielu to właśnie dzieła tego słynnego katalońskiego architekta są największym tutejszym wabikiem. Nic więc dziwnego, że to właśnie Park Güell, Sagrada Familia, Casa Batlló czy Casa Mila należą do tych lokalnych atrakcji, które zawsze przyciągają największe rzesze turystów. Dla miłośników tych niezwykłych architektonicznych skarbów mamy jeszcze jedną niespodziankę. Letnią porą dwie ostatnie ze wspomnianych budowli zapraszają nie tylko za dnia na zwiedzanie, ale i wieczorową porą na niezapomniane koncerty. W Casa Mila niepodzielnie królować będzie muzyka jazzowa. Casa Batlló przygotowała zaś taki repertuar, który zadowoli fanów zarówno rocka, popu, flamenco jak i bluesa. Nikogo też nie trzeba przekonywać chyba o tym, że chwila błogiego relaksu w iście magicznej scenerii pozwoli zregenerować siły i porządnie naładować akumulatory na następny dzień zwiedzania.
Miejsce: Casa Mila, róg Passeig de Gracia i Provença, 20. 15 w piątki i soboty
Casa Batlló, Passeig de Gracia 43, 20.00 – codziennie

bilety: Casa Mila – 35€
Casa Batlló – 39€

Dach Casa Mila - to właśnie tu odbywają się letnie koncerty, sierpień 2018 w Barcelonie
Dach Casa Mila – to właśnie tu odbywają się letnie koncerty, foto: Antonio Tajuelo, CC BY 2.0

 

Spotkanie z Galą – muzą Salvadora Dali

Z Katalonią kojarzy się nie tylko Gaudi, ale i Salvador Dali. Ten, choć sporo czasu mieszkał we Francji i w Stanach Zjednoczonych, urodził się i ostatnie chwile swego życia spędził w katalońskim Figueres. To tam znajduje się słynny Teatro-Museu Dali. Na co dzień to właśnie w to miejsce warto udać się więc, jeśli bliżej zapoznać chcemy się z twórczością wielkiego mistrza. Dali bez cienia wątpliwości jest jednym z największych hiszpańskich twórców. Nie jest jednak tajemnicą, że znaczącą rolę w jego karierze odegrała Helena Diakonova, zwaną Galą. Żona Salvadora była nie tylko wielką miłością artysty i muzą inspirującą działalność twórczą, ale i ostoją chroniącą przed szaleństwem oraz menadżerem zapewniającym rozgłos i dbającym o finanse. Dali sam stwierdzał, że nie istniałby bez Gali, stąd też płótna swe opatrywał podpisem „Gala Dali”. Wcale nie znaczy to jednak, że wspólne życie tych dwojga było błogą sielanką. Jeśli chcecie bliżej poznać tę niezwykłą, inspirującą wielu artystów i intelektualistów kobietę, wciąż jest na to szansa. Wystawę goszczącą w Museu Nacional d’Art de Catalunya podziwiać można jeszcze do 14 października.

Salvadora Dalego nie byłoby bez Gali, sierpień 2018 w Barcelonie
Salvadora Dalego nie byłoby bez Gali

Nocny dreszczyk emocji

Latem w wielu miastach natknąć można się na kina pod gwiazdami. Również sierpień 2018 w Barcelonie nie zapomniał o dziesiątej muzie. Gwarantujemy jednak, że tym razem będzie to spotkanie zupełnie inne niż zazwyczaj. Repertuar tegorocznej, dziesiątej już edycji Gandules outdoor film festival oscylować będzie wokół magii, okultyzmu i zagadnień związanych z odmiennymi stanami świadomości. Przy czym ostrzegamy lojalnie, że raczej nie ma co liczyć tu na wielkie hollywoodzkie hity – w grę wchodzi natomiast porządna dawka dobrego, prowokującego, ale i skłaniającego do namysłu kina. Jest to więc wręcz wymarzona propozycja dla tych, po całym dniu zwiedzania, wieczorową porą wciąż odkryć chcą coś nowego. Gospodarzem przedsięwzięcia jest CCCB, czyli Centre de Cultura Contemporània de Barcelona. Przy sprzyjającej pogodzie od 9 do 25 sierpnia w każdy wtorek, środę i czwartek projekcje odbywają się na dziedzińcu budynku. W deszczowe noce zaś pod dachem, w holu głównym.
Miejsce: CCCB Montalegre 5
wstęp wolny

Sierpień 2018 w Barcelonie zaprasza na miejskie fiesty, koncerty i wystawy. Latem katalońska stolica zagwarantuje nam niezapomnianą zabawę.