Przewodnik po Barcelonie

Wybierając się do Barcelony, najbardziej czekamy na dwie rzeczy – niezapomniane miejsca i słoneczne plaże. Barcelona to piękne miasto, które zwiedzamy z zapartym tchem. Przed dotarciem do niej dobrze jest się przygotować, aby nie czuć się zdezorientowanym i zagubionym w wielkim mieście. Z myślą o wszystkich, którzy do stolicy Katalonii wybierają się pierwszy raz, przygotowaliśmy krótki przewodnik po Barcelonie.

Miejsce strategiczne – Plac Kataloński

Po hiszpańsku Plaça Catalunya. To ogromny plac w środku miasta, który łączy ze sobą cztery dzielnice. Znajdują się na nim rzeźby, pomniki i dwie fontanny. Dlaczego o tym miejscu piszemy jako pierwszym? To strategiczny punkt podczas poruszania się po mieście. Dookoła placu znajdują się reprezentatywne budynki, a także wiele restauracji i kawiarni, gdzie czas spędzają nie tylko turyści, ale i mieszkańcy Barcelony. Od Placu wiedzie też ulica La Rambla, najbardziej ruchliwa i przepełniona straganami promenada w mieście. Plac Katalonii znają wszyscy – to główny węzeł komunikacyjny, dlatego na pewno znajdziemy się tu kilka razy podczas pobytu w Barcelonie.

Przewodnik po Barcelonie – Park Güell

Znajduje się w dzielnicy Gracía, który niegdyś uznawany był za przedmieścia miasta. Jest znany nie tylko w całej Hiszpanii, ale i na świecie. Jego niezwykłe ukształtowanie i połączenie roślinności z architekturą zawdzięczamy Gaudiemu. Początkowo miała być to dzielnica, jednak ostatecznie mamy dziś park z dwoma, a nie – jak pierwotnie planowano – z sześćdziesięcioma budynkami. W parku Güell znajdziemy najdłuższą ławkę na świecie, o długości 110 metrów. Z wieży rozpościera się piękny widok na Barcelonę, a goście przechodząc przez bramę, witani są chatkami, wyglądającymi jak domki z piernika. Wejście do parku kosztuje 8 Euro (a jeśli bilety zakupimy wcześniej, przez internet, 7 Euro). Jak do niego dotrzeć? Z Placu Katalońskiego dojedziemy autobusem nr 24, a z okolicy Barcelonety autobusem nr 92. Z obu wysiadamy przy przystanku Carretera Carmel-Park Güell. Możemy również dotrzeć tam metrem – zieloną linią L3 na przystanki Lesseps lub Vallcarca.

 

park Guell
Photo credit: xiquinhosilva via VisualHunt / CC BY

Sagrada Familia

Mało osób wie, że bazylika ta ma pełną nazwę Świątynia Pokutna Świętej Rodziny. Budowa trwa od 1882 roku i przewiduje się, że potrwa jeszcze do 2026 – będzie to setna rocznica śmierci Gaudiego, który zaprojektował świątynię. Będąc w Barcelonie, zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce. Nie tylko ze względu na jej monumentalne rozmiary, ale również na zjawiskowe wnętrze. Dzięki witrażom umieszczonym na ścianach światło tworzy piękne, kolorowe obrazy na posadzce. Gaudi marzył, by budowla ta mieściła w środku wszystkich mieszkańców Barcelony. Nie przewidział jednak niestety, że miasto ogromnie się rozrośnie, a liczba osób zamieszkujących miasto znacznie się zwiększy.  Do bazyliki najłatwiej będzie nam dojechać metrem, liniami L2 i L5. Wysiadamy wówczas przy stacji Sagrada Familia. Z centrum to około 2 km, możemy więc śmiało wybrać się tam pieszo. Niestety wejście do świątyni jest płatne (11 Euro).

 

Sagrada Familia
Photo credit: Tomas Belcik via Visualhunt / CC BY

O Barcelonie można pisać długo. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych zabytków znajdziecie na naszej stronie. O lotniskach lub zwiedzaniu miasta poczytacie również na dedykowanych tym tematom podstronach.