Park Guell

W północnej części dzielnicy Gracia znajduje się Park Guell, często określany jako jeden z najdziwniejszych parków na świecie. To zespół charakterystycznych budowli i rzeźb, nad którymi pracował mistrz modernizmu – Antonio Gaudi. Miejsce zalicza się do grona najważniejszych atrakcji Barcelony.

Z osiedla dla bogaczy do publicznego parku

Budowa Parku Guell rozpoczęła się w 1900 roku. Bogaty przedsiębiorca, Eusebio Guell, doskonale znał się z modernistycznym architektem Antonio Gaudim i już wcześniej zlecał mu mniejsze projekty. Najważniejszym owocem ich współpracy miało być jednak zamożne osiedle u podnóża wzgórza Muntanya Pelada, charakteryzujące się fantastycznym widokiem na morze. Planowo na miejscu miało powstać ok. 60 domów mieszkalnych, jednak ze względu na brak chętnych na drogie pawilony skończyło się jedynie na… 2, w których ostatecznie zamieszkali Guell i Gaudi.

Po śmierci Guella w 1918 roku rodzina przedsiębiorcy zaoferowała osiedle miastu i po 8 latach przekształcono je w publiczny park, który z miejsca stał się jedną z największych atrakcji Barcelony.

Co zobaczyć na miejscu?

Główna brama znajduje się na południowej stronie pomiędzy dwoma ozdobnymi budynkami z rustykalnego nieregularnego kamienia. To obiekty charakterystyczne dla twórczości Gaudiego. Tanie loty do Barcelony przyciągają tutaj rzesze fanów twórczości hiszpańskiego architekta. Są zdobione kawałkami niebiesko-białej ceramiki oraz zwieńczone malowniczymi dachami. Dawniej pełniły rolę recepcji hotelowej oraz domu portiera – Casa del Guarda. Obecnie z ich wieżyczek można podziwiać piękną panoramę miasta.

Park Guell wejscie
Widok na Barcelonę z Parku Guell -na pierwszym planie brama wejściowa.

Za wejściem znajdują się schody z trzema charakterystycznymi wysepkami i fontannami. Pierwsza z nich jest grotą, za której z katalońskiej flagi wyłania się wąż, następnie zbudowana z kawałków ceramiki wielka salamandra (najbardziej rozpoznawalny symbol miejsca) oraz imitacja ławki z greckiego teatru. Schody prowadzą do otwartej sali kolumnowej złożonej z 84 dekoracyjnych kolumn w stylu doryckim. Bogato zdobione miejsce, według początkowych założeń, miało pełnić rolę targu.

Zwieńczeniem kolumn jest charakterystyczne oparcie długiej powykręcanej ławki znajdującej się na kolejnym piętrze. Barwna konstrukcja, będąca kolorową mozaiką, jest dziełem Josepa M. Jujola. Przy ławce znajduje się spory pusty plac, na którym miały odbywać się występy teatralne i inne kulturalne wydarzenia.

Park Guell lawka
Pięknie zdobiona ławka jest jedną z największych atrakcji Parku Guell

Na zachód znajduje się wielka rezydencja Guella, która po jego śmierci została przemianowana na szkołę oraz charakterystyczny portyk ze skrzywionymi kolumnami, który również jest jedną z wizytówek parku. W drugim mieszkalnym pawilonie, Casa-Museu Gaudi, mieści się obecnie małe muzeum artysty. Ponadto w parku znajduje się wiele terenów zielonych z austriackimi ogrodami na czele, mostki i kilka kilometrów wytyczonych ścieżek. Część parku z najważniejszymi budowlami i rzeźbami jest płatna, natomiast na pozostałe tereny nie obowiązuje bilet wstępu. Tam też można nieco odetchnąć od tłumu turystów.

Ceny biletów i godziny otwarcia

  • bilet normalny – 8 EUR
  • dzieci od 0-6 lat – za darmo
  • dzieci 7-12 lat – 5.60 EUR
  • osoby niepełnosprawne z opiekunem – 5.60 EUR

Kupując bilet online, można liczyć na zniżkę 1 EUR w przypadku dorosłych i 0,70 EUR przy pozostałych biletach. Zakupu można dokonać na stronie internetowej Parku Guell

Park Guell portyk
Charakterystyczny portyk w parku.

Godziny otwarcia:

  • 25 październik – 28 marca – od 8:30 do 18:15 (ostatnie wejście o 17:30)
  • 29 marca – 3 maja i 7 września – 24 października – od 8:00 do 20:00 (ostatnie wejście o 19:30)
  • 4 maja – 6 września – od 8:00 do 21:30 (ostatnie wejście o 21:00)

Opłaty za wejście wprowadzono od października 2013 roku celem ograniczenia turystów odwiedzających park, który od 1969 roku znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Przed wprowadzeniem opłaty rocznie miejsce odwiedzało 9 mln osób, a obecnie liczba gości waha się w graniach 2,3 mln. Do tego w głównym sezonie obowiązują limity turystów jednocześnie przebywających w płatnej strefie, dlatego czasami można spodziewać się kolejek przed wejściem.

Park Guell – jak dojechać?

Park Guell posiada trzy wejścia – główne przy Carrer de Lerrard, a także przy Carretera del Carmel 23 oraz przy Passage de Sant Josep de la Muntanya, do którego prowadzi winda.

Park Guell Salamandra
Słynna salamandra / fot.: john.purvis „Guell Park Python” na licencji CC BY 2.0

Na miejsce można dostać się komunikacją publiczną:

  • zielona linia metra (L3) na stacji Vallcarca albo Lesseps
  • autobusy H6 i 32 na stacji Travessera de Dalt
  • autobusy 24 i 92 na stacji Carretera Carmel-Park Guell

Z przystanków do jednej z trzech bram będą prowadzić znaki. Czy warto odwiedzić miejsce nawet po wprowadzeniu opłaty? Obok Sagrada Familia i Camp Nou to najprawdopodobniej najbardziej znany obiekt w Barcelonie i na pewno nie można go nazwać „zwykłym” parkiem.