Najciekawsze barcelońskie ulice

Passeig de Gracià, Portal d’Angel i Las Ramblas to z pewnością trzy najbardziej znane ulice Barcelony. Miejsc tych nie trzeba przedstawiać nikomu. Nikogo też nie trzeba specjalnie namawiać na przejście się tymi właśnie alejami. Odwiedzając katalońską stolicę, warto pamiętać jednak o tym, że ta skrywa wiele sekretów i tajemnic. Poza utartymi traktami znajdziemy więc tu sporo ciekawych uliczek.

Passeig del Born – tu przeszłość splata się z przyszłością

Passeig del Born to bulwar ciągnący się od kościoła Santa Maria del Mar, aż po Placa Comercial, będący sercem dzielnicy o tej samej nazwie. Dziś, szczególnie po zmroku miejsce to jest jednym z najbardziej tętniących życiem rewirów miasta. To tu uda nam się odnaleźć ciekawe kawiarnie i modne bary oraz cieszące się dobrą sławą lokale gastronomiczne. Tędy maszerują też karnawałowe parady i kościelne procesje podczas Wielkiego Tygodnia. Zresztą również w przeszłości na ulicy tej wiele się działo. Swego czasu przestrzeń tę wykorzystywano do pojedynków rycerskich, krwawą kartę lokalnej historii w miejscu tym zapisała też św. Inkwizycja. Przeszłość z teraźniejszością na terenie Passeig del Born umiejętnie przeplata się do dzisiaj. Nie da ukryć się bowiem, że w tym nowoczesnym zakątki miasta wciąż czuć średniowiecznego ducha.

Passeig del Born to ulica, wzdłuż której odkryjecie wiele ciekawych knajpek, najciekawsze barcelońskie ulice
Passeig del Born to ulica, wzdłuż której odkryjecie wiele ciekawych knajpek , foto: Andrea Ciambra, CC BY-ND 2.0

Carrer dels Mirallers – uliczka, po której błąkają się duchy

Najciekawsze barcelońskie ulice to nie tylko wielkie deptaki. Wiele uroku i tajemnic skrywają też w sobie niektóre małe miejskie zaułki. Na Carrer dels Mirallers natkniemy się w okolicy gotyckiego kościoła Santa Maria del Mar. Przecznica ta samą swą nazwą nawiązuje do luster, które niegdyś na niej sprzedawano. To nie z nimi łączy się jednak najciekawsza tutejsza historia. Pod koniec XIX wieku z Carrer dels Mirallers związany był Jacint Verdaguer i Santaló, zwany też księciem poetów katalońskich. Przy okazji Jancint był również księdzem parającym się egzorcyzmami. Swe budzące kontrowersje praktyki uprawiał zaś on właśnie tutaj. I choć od śmierci jego minęło już przeszło sto lat, miejscowi wciąż wierzą, że demony, z którymi Verdaguer i Santaló nawiązywał kontakt, nie opuściły ulicy. Ponadto na Carrer dels Mirallers odkryć możemy też intrygującą rzeźbę kobiecej twarzy, która to niegdyś wskazywała działający tu dom publiczny oraz liczne ciekawe sklepiki z rękodziełem.

Calle Enric Granados – w tym miejscu poczujesz się jak rodowity barcelończyk

W Barcelonie bez problemu uda nam się znaleźć takie zakątki, które od centrum są na wyciągnięcie ręki i choć wśród miejscowych cieszą się one dużym powodzeniem, niemal bark w nich turystów. Jedną z takich właśnie ulic jest ciągnąca się od ogrodów Uniwersytetu Barcelońskiego aż po Avinguda Diagonal – Calle Enric Granados. Nie brak tu ciekawych butików i sklepów, a jednokierunkowy, wyraźnie ograniczony ruch sprawia, że przyjemnie jest przycupnąć w wychodzących na zewnątrz kawiarniach. Ulica ta słynie zresztą z przytulnych knajpek, z dobrych lokali gastronomicznych i ekscentrycznych galerii sztuki. Niektóre miejsca, w tym m.in. Cosmo Gallery ukryta pod nr 3., znakomicie łączą w sobie parę funkcji. Możemy więc tu jednocześnie nacieszyć oko współczesnymi dziełami sztuki, jak i napić się kawy czy zjeść zdrową przekąskę. Ponadto gwarantujemy, że odwiedzając Calle Enric Granados poczujecie się tak, jakbyście od lat mieszkali w katalońskiej stolicy.

W tym wielkim mieście odkryć można wiele ciekawych uliczek, najciekawsze barcelońskie ulice
W tym wielkim mieście odkryć można wiele ciekawych uliczek

Carrer de Montcada – najciekawsze barcelońskie ulice to prawdziwe wehikuły czasu

Carrer de Montcada to ulica zabierająca w przyjemną podróż w czasie. Niegdyś to właśnie tu swe wspaniałe rezydencje wznosili bogaci barcelońscy kupcy pałający się handlem morskim. Dziś we wciąż stojących tu średniowiecznych pałacach wykończonych w renesansowym bądź barokowym stylu mieszczą się galerie i muzea sztuki, w tym m.in. zajmujące pięć budynków muzeum Picassa. Niepowtarzalną atmosferę dawnych dni na Carrer de Montcada czuć na każdym kroku, zwłaszcza gdy skierujemy się ku kamiennym dziedzińcom i okazałym klatkom schodowym. Jednym z tutejszych punktów obowiązkowych jest wznoszący się pod numerem 20. Palau de Dalmases. Na tutejszym czarującym podwórzu wspaniale smakować będzie koktajl bądź kawa. Pamiętajmy też, że miejsce to słynie z pokazów flamenco.

Palau Dalmases - w takim podwórzu przyjemnie jest zatrzymać się choć na chwilę, najciekawsze barcelońskie ulica
Palau Dalmases – w takim podwórzu przyjemnie jest zatrzymać się choć na chwilę, foto: candi…, CC BY 2.0Y 2.0

Carrer Petritxol – coś dla prawdziwych łasuchów

Carrer Petritxol to jedna z ulic Dzielnicy Gotyckiej, na którą trafić warto aż z dwóch powodów. Jednym z nich są liczne zlokalizowane tu właśnie galerie sztuki, drugim smakowite chocolate con churros. Będąc w Hiszpanii, koniecznie trzeba spróbować tych miękkich w środku i chrupiących z zewnątrz, smażonych w głębokim tłuszczu specjałów. Jeśli zaś odnajdziecie takie miejsce, w którym ów lokalny smakołyk podawany jest w pakiecie z filiżanką czekolady, liczyć możecie na prawdziwe niebo w gębie. Nie da ukryć się, że jest to wręcz wymarzona propozycja zwłaszcza na jesienne i zimowe wieczory.

Chocolate con churros - to jeden z tych smakołyków, na który w Barcelonie trzeba się skusić , najciekawsze barcelońskie ulice
Chocolate con churros – to jeden z tych smakołyków, na który w Barcelonie trzeba się skusić , foto: mike, CC BY-SA 2.0

Carrer del Bisbe – urokliwe, ale i zdradliwe miejsca

Na tych z Was, którzy poznać chcą romantyczne oblicze Barcelony, Dzielnica Gotycka jest jak najbardziej odpowiednią lokalizacją. Jej największą perełką jest zaś niewielka, ale naprawdę klimatyczna uliczka Carrer del Bisbe. To właśnie tu, jeśli tylko wzniesiemy głowę, dostrzeżemy niewielki mostek. Choć konstrukcja ta, wzorowana ponoć na słynnym weneckim Moście Westchnień, idealnie wtapia się w tutejszy architektoniczny krajobraz, nie jest ona pamiątką pochodzącą z odległej przeszłości. Barceloński most z ulicy Biskupiej powstał w 1928 roku, kiedy to architekt Joan Rubió i Bellver zapragnął w miejską przestrzeń wpleść wiele nowych budynków utrzymanych w niepodzielnie królującym tu gotyckim stylu. Niestety rada miejska zgodziła się tylko na tę jedną innowację. Może z tej właśnie przyczyny niepocieszony artysta na mostku zamieścił ukrytą czaszkę. Podziwiając konstrukcję łączącą sąsiadujące ze sobą budynki, uważajcie, by wzrokiem nie natknąć się wprost na nią, gdyż ta potrafi ponoć rzucić klątwę. Najciekawsze barcelońskie ulice bywają więc też naprawdę niebezpieczne. Chcecie na własnej skórze poczuć ten dreszczyk emocji? Już teraz zarezerwujcie bilety lotnicze do Barcelony.

Zdradliwy mostek na Carrer del Bisbe, najciekawsze barcelońskie ulice
Zdradliwy mostek na Carrer del Bisbe, foto: Oh-Barcelona.com, CC BY 2.0

Najciekawsze barcelońskie ulice zaskakują swym czarem sprzed wieków, kuszą kulinarnymi propozycjami i skrywają tajemnicze historie. To miejsca warte odkrycia.