Maj 2018 w Barcelonie

Barcelona majową porą to niezwykle kuszący cel urlopowej wyprawy. Piękna pogoda, tłumy nieco mniejsze niż latem i wiele intrygujących dodatkowych atrakcji. Katalońska stolica zaskakuje o każdej porze roku. Właśnie teraz jednak, gdy wiosna daje się we znaki, szczególnie ciekawie zapowiadają się fiesty i festyny na świeżym powietrzu. Chcecie dołączyć do wielkiej miejskiej zabawy? Nic prostszego – zarezerwujcie bilety lotnicze do Barcelony.

Barceloneta – powitanie wiosny

Mieszkańcy Barcelonety, jednej z dzielnic katalońskiej stolicy, wiosnę witają z prawdziwym rozmachem. Nie mówimy tu o jednym dniu świętowania, nawet nie o długim weekendzie, a miesięcznym kalendarzu wypełnionym bogatą gamą rozmaitych imprez. „Festes de Primavera de la Barceloneta”, bo o tym wydarzeniu tu mowa – trwa w najlepsze! Rozpoczęła się ona 20 kwietnia, koniec jej zaś planowany jest na 27 maja. W tym czasie liczyć możemy na koncerty, przedstawienia teatralne czy warsztaty graffiti. Oczywiście przy okazji tak hucznej zabawy nie ominie nas też spotkanie z katalońską tradycją – z lokalnymi pieśniami i słynnymi wieżami wznoszonymi z ludzi. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać o tym, że mieszkańcy katalońskiej stolicy potrafią przyjemnie spędzać czas na wspólnej zabawie. Maj 2018 w Barcelonie daje nam okazję na włączenie się w te radosne miejskie obchody. Jeśli planujecie więc zajrzeć w te strony, koniecznie przejrzyjcie program festiwalu i wybierzcie dogodne dla siebie propozycje.

Barceloneta to jedna z najsłynniejszych dzielnic Barcelony, maj 2018 w Barcelonie
Barceloneta to jedna z najsłynniejszych dzielnic Barcelony, foto: Pierre Phaneuf, CC BY 2.0

Maj 2018 w Barcelonie – Noc Muzeów

W Barcelonie, tak jak i w wielu innych miastach Europy, wieczór 19 maja wypada spędzić w muzealnych salach. Katalońska stolica na najbliższą Noc Muzeów przygotowała cały szereg rozmaitych atrakcji. Do dyspozycji będziemy mieć więc nie tylko wystawy. W mieście odbędą się też wówczas liczne koncerty, przedstawienia, różnego typu warsztaty, a nawet tańce. Na brak ekspozycyjnych sal w katalońskiej stolicy z pewnością nie można narzekać. W tę wyjątkowa noc czynne będą jednak nie tylko muzea, ale i fabryki w halach swych goszczące fotograficzne ekspozycje i rozmaite artystyczne instalacje. To właśnie te przestrzenie zapewnią nam pokaźny haust sztuki współczesnej. Dźwięk będzie splatał się tu więc z wizualizacjami, z tańcami, z widowiskową działalnością cyrkowców i performerów. Na te i wiele innych atrakcji załapać będziemy mogli się między 19.00 a 1.00 w nocy. W tym roku na odwiedzenie czeka aż 80 muzeów i różnorakich instytucji. Będzie więc tu, w czym wybierać!

W najbliższą Noc Muzeów włączą się również industrialne przestrzenie, maj 2018 w Barcelonie
W najbliższą Noc Muzeów włączą się również industrialne przestrzenie, foto: www.jorgerodriguezgerada.com, CC BY-ND 2.0

Fira de Sant Ponç

Maj 2018 w Barcelonie prawdziwą niespodziankę przygotował również dla zielarzy, fanów kosmetyków naturalnych i lokalnych przetworów. Fira de Sant Ponç to święto obchodzone ku czci patrona pszczelarzy i zielarzy. To również jeden z barcelońskich jarmarków szczycący się najdłuższą tradycją. Legenda głosi, że św. Poncjusz z Cimiez uciekając przed rzymskimi prześladowcami, dotarł do Barcelony. Tam działał on jako uzdrowiciel, z powodzeniem lecząc ludzi za pomocą roślin. Od XVI wieku 11 maja był dniem poświęconym jego pamięci. Również dzisiaj właśnie wtedy w kościele Sant Agustí odbywa się dedykowana Poncjuszowi msza święta, podczas której błogosławione są przynoszone przez wiernych ziołowe bukiety. Wzdłuż Carrer de l’Hospital od 9.00 rano aż do 21.00 rozstawiane jest zaś zielarskie targowisko. Na tutejszych straganach odnajdziemy różnorakie lecznicze zioła, naturalne kosmetyki, eteryczne olejki, lokalne miody, dżemy i konserwowane owoce. Przy odrobinie szczęścia uda nam się też załapać na uroczyste odtańczenie sardany.

Podczas Fira de Sant Ponç znajdzie się też czas na zabawę, maj 2018 w Barcelonie
Podczas Fira de Sant Ponç znajdzie się też czas na zabawę

Picasso od kuchni

Barcelona należy nie tylko do Gaudiego – za swe rodzinne miasto uznawał ją również Picasso. Ten jeden z największych hiszpańskich malarzy właśnie tu spędził znaczną część swego życia – tu wychowywał się, tu kształcił i doskonalił swój talent. Nic więc dziwnego, że w katalońskiej stolicy ruszyć można na wyprawę wiodącą jego śladami. Na trasie takiej przechadzki pojawi się nie tylko poświęcone temu artyście muzeum, ale i uniwersytet, prywatne mieszkanie, liczne pracownie, ulubione knajpki, restauracje i kawiarnie. Zwłaszcza te ostatnie w sposób oczywisty łączą się z jedzeniem, a więc z tematem polecanej przez nas wystawy. „Picasso’s Kitchen” to ekspozycja starająca się pokazać rolę, jaką pożywienie odgrywało w życiu i twórczości Picassa. 200 dzieł pozyskanych z rozmaitych muzeów i prywatnych kolekcji ukazuje żywność w roli źródła inspiracji, ale i udręki. Nawet Ci, którzy doskonale znają już dzieła wielkiego mistrza, dzięki tej najnowszej propozycji przyjrzeć będą mogli im się z nieco innej strony. Ekspozycję tę podziwiać możemy w Museu Picasso od 25 maja aż do końca września.

Barcelońskie spotkanie z Picassem, maj 2018 w Barcelonie
Barcelońskie spotkanie z Picassem, foto: Tajchman, CC BY-SA 3.0

Festiwal kwiatów w Gironie – wiosenny wypad za miasto

Od katalońskiej stolicy Gironę dzielą 104 km. Odległość ta jest więc na tyle bliska, że miasteczko to spokojnie nadaje się na jednodniowe odwiedziny. Girona oczaruje nas malowniczym starym miastem ukrytym pośród bram i murów miejskich. Tutejsze uliczki najbardziej niezwykle prezentują się zaś w maju, w czasie, w którym w mieście odbywa się wielki Festiwal Kwiatów. To właśnie wówczas poczuć można się tu tak, jakby przestrzeń miejska stawała się wielkim malarskim płótnem. Jakby tego było mało, bukietowym kompozycjom wspaniale współgrającym z tutejszą architekturą towarzyszy światło, towarzyszą też dźwięki oraz przyprawiająca o zawrót głowy woń tysięcy kwiatów. Nie da ukryć się więc, że wizyta tu jest prawdziwą podróżą dla zmysłów. Innym punktem majowego programu jest rozgrywający się dokładnie w tym samym czasie „Girona a Capella Festival”. Między 12 a 20 maja trafić powinni więc tu nie tylko miłośnicy kwiatów, ale i muzyki. Ta ostatnia z pewnością zadziwi nas tu bogactwem chóralnego kolorytu. Momentami ciężko uwierzyć będzie, że ludzki głos zdziałać potrafi aż takie cuda.

Ukwiecona Girona , maj 2018 w Barcelonie
Ukwiecona Girona , foto: Sin Amigos, CC BY 2.0

Maj 2018 w Barcelonie to wiosna na całego! To stragany pełne ziół, kwiatowe festyny i cykl imprez witających tę wyczekiwaną porę roku w Barcelonecie.