Luty 2018 w Barcelonie

Luty jest dobrym czasem na odwiedzenie katalońskiej stolicy. Ci z Was, którzy zdecydują się na taką wycieczkę, załapać mogą się na karnawałową zabawę, huczne obchody chińskiego Nowego Roku, na ciekawe koncerty, festiwale i wystawy. Marzy Ci się choć parę przyjemnych dni urlopowych? Sprawdź loty i już teraz zarezerwuj bilety lotnicze do Barcelony.

Luty 2018 w Barcelonie – karnawałowa zabawa

W Barcelonie Karnawał jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w roku. Zawsze rozpoczyna się on w Tłusty Czwartek wielkim przybyciem Rei Carnestoltes i jest największym, a w dodatku trwającym przez cały tydzień, festiwalem w mieście. Niegdyś katalońska stolica na ten czas przygotowywała jedną wielką paradę. Dziś odrębnie świętuje tu każda dzielnica. Sposobem tym błądząc po tutejszych ulicach, natknąć możemy się na wręcz niezliczoną ilość różnorakich atrakcji. Ci z Was, którzy oczekują bardziej wyszukanych karnawałowych niespodzianek, udać powinni się do oddalonego o 35 km, nadmorskiego Sitges. To tu rokrocznie odbywa się największa hiszpańska impreza, poprzedzająca nastanie Wielkiego Postu. Sitges to nie tylko haust rodzimej tradycji, to również szansa na to, być choć przez chwilę poczuć się jak w Rio de Janeiro. Z całą pewnością i tym razem liczyć będziemy mogli tu na barwnie ubranych tancerzy i na gorącą zachęcającą do tańca sambę. Wielka tegoroczna zabawa i w Barcelonie, i w Sitges potrwa jeszcze do Środy Popielcowej, a więc do 14 lutego.

Barcelońska karnawałowa parada, luty 2018 w Barcelonie
Barcelońska karnawałowa parada, foto: OK Apartment, CC BY 2.0

Chiński Nowy Rok

Chińscy imigranci w katalońskiej stolicy stanowią całkiem pokaźną grupę. Nic więc dziwnego w tym, że Barcelona chiński Nowy Rok zawsze wita ze szczególnym rozmachem. Obchody tego najważniejszego święta w kalendarzu Państwa Środka wszystkim w pierwszej kolejności kojarzą się z wielkim tańczącym na ulicach smokiem. Sytuacja jest zaś tym ciekawsza, że smoki, o czym miłośnicy Barcelony wiedzą dobrze, na stałe wpisane są w krajobraz tego miasta. Obchody chińskiego Nowego Roku pasują więc tu jak ulał. Zgodnie z terminarzem chińskim najbliższa zmiana roku nastąpi 16 lutego – obecny rok koguta i żywiołu ognia ustąpi wówczas miejsca rokowi psa i żywiołowi ziemi. Barcelońskie obchody ruszą dzień później – w sobotę 17 lutego i skoncentrują się wokół Arc de Triomf. To tu o 11.30 rozegra się słynna smocza parada. Tu liczyć możemy też na tańce, muzykę, pokazy sztuk walki, słynne katalońskie ludzkie wieże i postaci gigantów łączące w sobie bliskie rodzime i odległe azjatyckie trendy. Luty 2018 w Barcelonie daje więc nam niepowtarzalną szansę na to, by zobaczyć jak Wschód, spotyka się z Zachodem.

Smok obowiązkowo gościć musi na każdej chińskiej noworocznej zabawie, luty 2018 w Barcelonie
Smok obowiązkowo gościć musi na każdej chińskiej noworocznej zabawie, foto: c_chan808, CC BY-ND 2.0

Sâlmon Festival

Sâlmon Festival w Barcelonie gości już po raz szósty! Tak jak i w poprzednich latach, tak i tym razem do czynienia będziemy mieć tu z całym szeregiem wspaniałych, różnorodnych artystów koncentrujących się na tematyce ciała. Tradycyjnie już Sâlmon Festival stara się uciec jak najdalej od tradycyjnie rozumianej formuły festiwalu. Bardziej chodzi więc tu o tworzenie przestrzeni dla twórczych procesów niż o zwykłą prezentację wcześniej poczynionych przez artystów dokonań. W tym roku w swe wyobrażone światy zabiorą nas twórcy tacy jak Javier Vaquero i Streetjizz, Amalia Fernández, Cris Blanco czy Ana Borralho i Joao Galante. Spotkanie z nimi z pewnością okaże się niezapomnianym i zupełnie niepowtarzalnym doświadczeniem. Z propozycji tej skorzystać powinni nie tylko zdeklarowani miłośnicy mocnych i innowacyjnych scenicznych doznań. Gwarantujemy, że zaciekawieni będą również Ci, którzy z tak rozumianą sztuką nie mieli do tej pory nic wspólnego. Więcej informacji na temat imprezy, która potrwa jeszcze do 25 dnia miesiąca, znaleźć można tutaj.

miejsce: Mercat de Flors, Lleida 59
bilety: 0-15€

Sam Mercat de Flors możecie znać w takiej odsłonie, luty 2018 w Barcelonie
Sam Mercat de Flors możecie znać w takiej odsłonie, foto: Premsa Ajuntament de Torrent, CC BY-SA 2.0

Szczypta Paryża w Barcelonie

Brassaïa bez cienia wahania włączyć można do zacnego grona najważniejszych fotografów w historii. Artysta ten, pochodzący z Węgier i rozmiłowany w Paryżu, naprawdę nazywał się Gyula Halász. Po raz pierwszy francuską stolicę odwiedził on w wieku 5 lat. Jego ojciec, profesor literatury francuskiej, do Paryża przybył wówczas na roczny urlop naukowy. Młody Gyula zabrał się wraz z nim, a wizyta ta na zawsze pozostała w jego pamięci. Samodzielnie do swego ukochanego miasta powrócił on w 1924 roku. Tu pisywał do lokalnych gazet, tu zaprzyjaźnił się też z Salvadorem Dalim, Picassem i Henrym Millerem. Zakątkiem, do którego najbardziej ciągnęło Brassaïa, była słynna dzielnica Montparnasse. Stąd też właśnie pochodzi większość z jego zdjęć zgromadzonych na aktualnie prezentowanej w Barcelonie wystawie. Wybierając się tu, zanurzyć będziemy mogli się więc przede wszystkim w niezwykłą atmosferę nocnego Paryża lat 30. XX wieku. Delikatne światło lamp ulicznych, deszcz i mgła według Brassaïa tworzyły najlepszą scenerię do pracy. Wśród paryżan najbardziej interesowały go zaś skrywające się tu nocą prostytutki oraz przestępcy i transwestyci. Gyula Halásza w katalońskiej stolicy oglądać będzie można od 20.02 do 13.05.

miejsce: Fundación MAPFRE, Carrer Diputació 250

Brassaï - prace tego fotografa z pewnością warto zobaczyć, luty 2018 w Barcelonie
Brassaï – prace tego fotografa z pewnością warto zobaczyć, foto: Guillaume Baviere, CC BY-SA 2.0

Hollywoodzkie hity w orkiestrowej odsłonie

John Williams jest chyba najbardziej znanym amerykańskim kompozytorem muzyki filmowej. To on stworzył ścieżki dźwiękowe do hitów takich jak „Czarownice z Eastwick”, „Wyznania gejszy”, „Superman”, „Szczęki”, „Lista Schindlera” czy „Gwiezdne Wojny”. On też otrzymał 7 nagród BAFTA, 24 statuetki Grammy, 4 Złote Globy, 5 Oscarów i aż 51 nominacji do tej nagrody przyznawanej przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Nie ma więc czemu się dziwić, że muzyka komponowana przez Williamsa stała się prawdziwą klasyką gatunku. Miłośnicy kina z pewnością zachwyceni będą lutową propozycją Barcelona Municipal Band, który to właśnie w oparciu o bogaty repertuar tego artysty stworzył swą najnowszą muzyczną propozycję. Jeśli chcecie więc udać się w niezwykłą, filmową podróż do świata dźwięków, już niedługo – 18 lutego będzie to możliwe. Luty 2018 w Barcelonie również muzycznie nie pozwoli nam się nudzić.

miejsce: L’Auditori, Carrer de Lepant 150
bilety: 18/25€

Wielkie kinowe hity to też wielkie muzyczne przeboje, luty 2018 w Rzymie
Wielkie kinowe hity to też wielkie muzyczne przeboje

Karnawałowa zabawa, ciekawe festiwale, wystawy i koncerty – to właśnie luty 2018 w Barcelonie. W najbliższych dniach warto wybrać się do katalońskiej stolicy.