Lotnisko El Prat (BCN)

Lecąc do Barcelony, możemy wylądować w centrum lub za miastem. Zależy to od linii lotniczych, którymi będziemy podróżować oraz od miasta, w którym rozpoczynamy lot. Mając w planach lądowanie w samej Barcelonie, będziemy mieli okazję odwiedzić lotnisko El Prat (BCN).

El Prat – co warto wiedzieć o lotnisku?

Rozpoczynamy urlop w Barcelonie. Już za chwilę poczujemy hiszpański klimat miasta, zjemy gazpacho i tapas, ujrzymy monumentalną bazylikę Sagrada Família. Ale najpierw czeka nas zadanie – przedostanie się z lotniska do centrum miasta. Lądując w porcie lotniczym Barcelona El Prat, mamy komfort. Nie musimy jechać daleko, ponieważ do serca Barcelony mamy zaledwie 10 km.

Lotnisko Barcelona jest głównym hubem hiszpańskiej taniej linii Vueling Airlines. W tym porcie lądują także samoloty linii Ryanair, Wizz Air,  Air Europa, EasyJet i wielu innych.

El Prat to niemałe lotnisko. Rocznie obsługuje około 30 mln pasażerów. Znajdują się na nim dwa terminale (T1 i T2), ale można swobodnie poruszać się między nimi – zielone autobusy kursują pomiędzy nimi co kilka minut. A jak przedostać się z lotniska do miasta?

Transport z lotniska do centrum

Możemy przedostać się do niego na kilka sposobów. Jakie mamy możliwości?

  • taksówka – pod obydwoma terminalami (T1 i T2) znajdują się postoje taksówek. Za przejazd w do centrum możemy zapłacić ok. 25 Euro. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w godzinach szczytu w mieście mogą występować spore korki, a to znacznie wydłuża pobyt w taksówce. Bez korków trasę pokonamy w blisko kwadrans. Co ciekawe, barcelońskie taksówki mają czarno-żółte barwy, dlatego bez problemu je rozpoznamy.
El Prat
Photo credit: ReservasdeCoches.com via Visual hunt / CC BY
  • metro – w 2016 roku nareszcie połączono metro z lotniskiem. Na stację metra możemy dostać się albo z T1 lub sprzed T2. Linia, która odjeżdża z portu lotniczego El Prat to L9, jednak żeby dostać się do centrum musimy przesiąść się na L1, L3 lub L5. Poruszanie się metrem nie jest trudne, znaki prowadzą nas doskonale zarówno na lotnisku, jak i w samym mieście.
  • autobus – z lotniska do miasta możemy przedostać się również autobusem podmiejskim. Mamy kilka linii i paru przewoźników do wyboru. Najczęściej wybieranym jest Aerobús, specjalny autobus kursujący między Placem Cataluña a obydwoma terminalami El Prat. Bilety na przejazd są dostępne w charakterystycznych niebieskich automatach, ale możemy je kupić także bezpośrednio u kierowcy.
  • samochód – wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala nam na całkowitą swobodę. Jeśli chcesz polecieć do Barcelony i wynająć auto na miejscu, zajrzyj na stronę bluesky.pl i skorzystaj z wyszukiwarki. Pamiętaj, że kupując w pakiecie, oszczędzasz!

Jeśli obawiasz się poruszania się po lotnisku, obawiasz się, że pomylisz terminale lub nie zdążysz na swój samolot, uspokajamy. El Prat jest doskonale oznakowany i wszyscy podróżni radzą sobie podczas pobytu. Zatem bez obaw, przygodę w Barcelonie czas zacząć!