Imprezy – Barcelona

Obfitująca we wszelkiego rodzaju imprezy Barcelona jest częstą destynacją miłośników wydarzeń kulturalnych. To właśnie podczas nich poznać można prawdziwą kulturę Hiszpanii, zwyczaje jej mieszkańców. Czego zatem nie można pominąć?

Festa Major de Gracia, festiwal w dzielnicy Garcia, Barcelona, Hiszpania imprezy barcelona
Festa Major de Gracia, festiwal w dzielnicy Garcia, Barcelona, Hiszpania / fot. http://www.flickr.com/people/24326886@N03

Festival Grec

Jednym z ważniejszych wydarzeń odbywających się w tym mieście jest Festival Grec. Trwający od końca czerwca aż do początku sierpnia festiwal jest swoistym świętem teatru, muzyki i tańca, stając się tym samym najpopularniejszą letnią atrakcją kulturalną miasta. Prezentowane są tu najnowsze dzieła artystów katalońskich, hiszpańskich, ale też zagranicznych. Dzięki popularności i świetności tej imprezy Barcelona wpisała się na stałe do europejskiego kalendarza wydarzeń kulturalnych.

Festa Major de Gracia

Barcelona słynie też z tzw. „festiwali dzielnicowych”. Jednym z nich jest Festa Major de Gracia, obchodzony w drugiej połowie sierpnia, w dzielnicy Gracia. Ulice zamieniają się wtedy w baśniowe krainy – przepełnione są światłem, kolorami, muzyką, miejsce mają występy uliczne. Dekoracje co roku są inne, także każda z ulic przyozdobiona jest inaczej – raz jest to kraina smerfów, raz świat czarodziejów czy księżniczek. Wszystkie te ozdoby wykonane się z papieru, plastikowych butelek, kartonów czy styropianu. Spacerując uliczkami Gracii naprawdę poczuć można prawdziwy hiszpański temperament i nieograniczoną wyobraźnię mieszkańców Barcelony.

Festes de la Merce

Tradycyjnym świętem w Barcelonie jest też Festes de la Merce, będący oficjalnym zakończeniem lata, obchodzony w dniach od 22 do 24 września. Hiszpanie wychodzą wtedy na ulice, ubrani w tradycyjne stroje. Szczególnie popularne są wtedy „castellers”, czyli ludzkie wieże. Na ulicach mają też miejsce liczne występy teatralne, muzyczne czy taneczne. Najważniejszym punktem programu jest jednak spektakularny pokaz sztucznych ogni na zakończenie festiwalu.

Sonar Festival

Szerzej znany na świecie jest trwający trzy dni i trzy noce Sonar Festival. Podczas tych kilku dni w czerwcu prezentowana jest najnowsza muzyka elektroniczna w wykonaniu lokalnych, narodowych, czy nawet światowych sław. O świetności festiwalu świadczy fakt, że co roku uczestniczą w nim dziesiątki tysięcy fanów tej muzyki z całego świata.

Nit de Sant Joan, czyli Noc Świętojańska

Innym ważnym świętem w Barcelonie jest Noc Świętojańska obchodzona 23 czerwca. Wtedy to miejsce mają liczne pokazy sztucznych ogni, po ulicach paradują pożeracze ognia, liczne są wszelkiego rodzaju występy artystyczne: koncerty, pokazy taneczne. Ogólnie tej nocy chodzi o to, żeby się świetnie bawić. Święto to jest także doskonałą okazją do spróbowania przysmaku „coca” – swego rodzaju podłużnego bochenka chleba (musi być dwa razy dłuższy od swojej szerokości), wypełnionego różnym nadzieniem.

Gorące rytmy, artystyczne pokazy i wiele innych doświadczeń jest na wyciągnięcie ręki – wystarczy zarezerwować bilety lotnicze do Barcelony 😉

Dodaj komentarz