Czerwiec 2018 w Barcelonie

Nie jest tajemnicą, że Barcelona szczególnie kusząca staje się właśnie w wakacje. W mieście tym zawsze wiele się dzieje. Jednak wówczas, gdy na zewnątrz robi się naprawdę ciepło, liczyć możemy tu na cały szereg różnorakich imprez na świeżym powietrzu. Przyznać trzeba, że pod tym względem katalońska stolica nie ma sobie równych.

Czerwiec 2018 w Barcelonie – Sónar Festival

Sónar to impreza, której fanom muzyki elektronicznej i sztuk multumedialnych z pewnością nie trzeba przedstawiać. To jedno z najbardziej znanych tego typu wydarzeń na świecie. Nic więc dziwnego, że rokrocznie przyciąga ono ponad 120 tysięcy uczestników ze 100 różnych krajów. Pierwszy Sónar Festival odbył się w Barcelonie w 1994 roku. W roku 2002 w Londynie miała miejsce jego pierwsza zagraniczna edycja. Dziś organizowany jest on też m.in w Chicago, São Paulo, Buenos Aires, Kapsztadzie, w Tokio, Nowym Jorku czy Rzymie. To muzyczne przedsięwzięcie podbiło więc serca ludzi na całym świecie. Barcelońska impreza tradycyjnie dzieli się na Sónar by Day i Sónar by Night. Godziny dzienne poświęcone są tu warsztatom, konferencjom, laboratoriom i wystawom oscylującym wokół tematyki sztuki multimedialnej. Wieczorową porą zaś niepodzielnie królować zaczyna strefa dźwięku. Wśród tegorocznych artystów na scenie pojawi się m.in. Laurent Garnier, Bonobo, Gorillaz czy Thom Yorke. Impreza odbędzie się 14, 15 i 16 czerwca. Czasu zostało już więc niewiele, ale zainteresowanym jeszcze uda się zamówić bilety.
miejsce: Fira de Barcelona, Avinguda de la Reina Maria Cristina
bilety: od 58 – 280€

Sónar Festival jest jedną z najważniejszych tego typu imprez na świecie, czerwiec 2018 w Barcelonie
Sónar Festival jest jedną z najważniejszych tego typu imprez na świecie, foto: Oh-Barcelona.com, CC BY 2.0

Wieczór pod gwiazdami

Szukacie naprawdę niebanalnego pomysłu na przyjemny barceloński wieczór? Jeśli tak, to z pomocą przyjść Wam może tutejsze obserwatorium. Fabra Observatory dumnie wznosi się na zboczu Collserola, które to stanowi część słynnej góry Tibidabo. Obiekt ten, otwarty przeszło 100 lat temu, w roku 1904, zaliczany jest do grona najstarszych wciąż działających obserwatoriów na świecie. Co ciekawsze, zaglądając tu, cieszyć możemy się nie tylko gwiezdnym seansem, ale i czarującym widokiem na okolicę oraz kolacją pod gołym niebem. Menu, które dokładniej sprawdzić można tutaj, zachwyca bogactwem propozycji, a sceneria, jak na ciepły letni wieczór, jest wręcz wymarzona. Kolacja taka, połączona z podglądaniem księżyca, Jowisza i Saturna z pewnością przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy o zachodzie słońca wypocząć chcą w spokojnym, ustronnym i romantycznym miejscu. Jak widać, czerwiec 2018 w Barcelonie bez problemu zapewni nam różnorakie, niezapomniane przeżycia.

miejsce: Camí de l’Observatori
cena: od 71 – 125€

To tu można poobserwować gwiazdy i okolicę, a nawet zjeść wspaniałą kolację, czerwiec 2018 w Barcelonie
To tu można poobserwować gwiazdy i okolicę, a nawet zjeść wspaniałą kolację, foto: Sergio Calleja (Life is a tr, CC BY-SA 2.0

Japońskie smaczki

Japońska fotografia zawsze skrywa w sobie coś magicznego. Niby niczym niewyróżniające się przedmioty często urastają tu do rangi obrazów symbolicznych, przestrzeń czaruje bogactwem odcieni, a awangardowe podejście w najlepsze przeplata się z wielowiekową tradycją zen. Jednym z bardziej intrygujących japońskich fotografów był zmarły w 2012 roku Shomei Tomatsu. On to na dobre porzucił niepodzielnie królujący wcześniej formalizm i w pełni oddał się utrzymanej w iście impresjonistycznym stylu posuniętej do ekstremalnego stopnia subiektywności. Prace Tomatsu odsłaniają nam powojenną Japonię pogrążoną w sprzecznościach, targaną społecznymi zmianami i nieukrywającą zdobiących ją blizn. Artysta fotografował tokijskie ulice, studenckie strajki, amerykańską okupację, a na zdjęciach jego nie brak też wspomnień tego, co wydarzyło się w Nagasaki. Przedstawiony świat nie ma tu jednak znamion brutalności i dosłowności, a składa się on z plastycznych, przesiąkniętych symbolizmem obrazów. Na goszczącej właśnie w Barcelonie wystawie gości 180 fotografii Tomatsu, które podziwiać można aż do 18 września.

Miejsce: Fundación MAPFRE , Carrer Diputació 250

MotoGP w Barcelonie

Czerwiec 2018 w Barcelonie przygotował wiele rozmaitych atrakcji. W programie znajdą się nie tylko koncerty, wystawy czy plenerowe imprezy. Ten miesiąc do katalońskiej stolicy przyciągnie też fanów motocyklowych wojaży. Barceloński wyścig Moto GP, czyli motocyklowych mistrzostw świata tradycyjnie odbędzie się na oddalonym od centrum miasta o 20 km torze Circuit de Catalunya. Tegoroczna edycja imprezy trwa od 15 do 17 czerwca i możemy być pewni, że tak jak co roku zjawią się tu prawdziwe tłumy. Z europejskich miast Barcelona, zaraz po Rzymie, jest tym miejscem, które zamieszkuje najwięcej właścicieli motorów. Może to właśnie wyjaśnia tajemnicę, dlaczego Moto GP właśnie tutaj cieszy się tak wielką popularnością. Jeśli i Wy macie ochotę wziąć udział w tym wydarzeniu, jeszcze jest na to szansa. Już teraz zamówcie bilety lotnicze do Barcelony i wejściówki umożliwiające uczestnictwo w imprezie. Jesteśmy pewni, że miłośników jednośladów do takich urlopowych planów z pewnością nie trzeba będzie specjalnie przekonywać.

MotoGP w Barcelonie zawsze przyciąga tłumy, czerwiec 2018 w Barcelonie
MotoGP w Barcelonie zawsze przyciąga tłumy, foto: José Manuel Romero, CC BY 2.0

Barcelońska noc św. Jana

Jeśli w Barcelonie spędzić chcemy naprawdę niezapomniany wieczór, szansę na to będziemy mieć już wkrótce – w nocy z 23 na 24 czerwca. W wielu miejscach Europy noc św. Jana, przeplatającą się z obrzędami związanymi z letnim przesileniem słońca, obchodzi się niezwykle hucznie. Nie inaczej jest i w katalońskiej stolicy, gdzie tak typowe dla tego święta ogniska i fajerwerki tajemniczym blaskiem rozświetlać będą miejskie plaże. Niegdyś wtenczas ogień palono po to, by odstraszyć swobodnie błąkające się po ziemi duchy. Dziś płonące watry są raczej przyjemnym dodatkiem umilającym spędzanie nocy na świeżym powietrzu. W Barcelonie wymarzonym miejscem na gromadne biesiadowanie jest morskie wybrzeże. To tu aż do białego rana odbywać będzie się wielkie uliczne przyjęcie, a w rozstawionych na plaży barach do zdobycia będzie cava – hiszpańskie musujące wino i coca – płaski chlebek z kandyzowanymi owocami. Najwytrwalsi o 3.00 w nocy udać będą mogli się do Parc del Fòrum. Tam, przy dźwiękach elektronicznej muzyki, rozpocznie się wielka niebiletowana impreza.

Barcelońskie plaże idealnie nadają się na obchody nocy św. Jana, czerwiec 2018 w Barcelonie
Barcelońskie plaże idealnie nadają się na obchody nocy św. Jana

Czerwiec 2018 w Barcelonie to czas koncertów, plenerowych imprez, ciekawych wystaw i motocyklowych mistrzostw świata. Tu każdy znajdzie coś dla siebie!