Czas na świąteczne zakupy!

Niezwykle ważną rolę podczas okresu świątecznego w Barcelonie odgrywają otwarte markety z pamiątkami, antykami i drzewkami bożonarodzeniowymi. Najbardziej znanym tego typu miejscem jest Fira de Santa Llucia, o którym szerzej pisaliśmy już TUTAJ.

Tió de Nadal
Tio de Nadal to typowa katalońska świąteczna pamiątka, fot.: joanggk

Na różnych katalońskich placach jest jednak wiele tego typu straganów – możemy nie tylko zaopatrzyć się w ciekawe prezenty czy dekoracje, ale również pozyskać tradycyjne miejscowe pamiątki czy poczynić zapas przepysznych turronów.

Wybrane świąteczne markety

Fira de Nadal a la Sagrada Familia – blisko 120 stanowisk umieszczonych u podnóża kościoła Sagrada Familia. Można zakupić podobne pamiątki jak na Fira de Santa Llucia – słodycze, dekoracje, świąteczne figurki, drzewka.

Otwarte: od 29 listopada do 23 grudnia, 10:00 – 22:00, przy Sagrada Familia.

Fira Solidaria de Nadal – otwarty market organizowany przez władze Barcelony, skupiający się na sprzedaży prac artystycznych, z których dochód przeznaczany jest na cele charytatywne.

Otwarte: od 15 grudnia do 22 grudnia, 11:00 – 21:00, na Passeig de Gracia.

Fira de Reis a la Gran Via – market z wieloma różnego typu zabawkami. Na blisko 300 stoiskach na pewno znajdziesz interesujące prezenty dla najmłodszych podopiecznych!

Otwarte: od 19 grudnia do 6 stycznia, 11:00 – 14:00 i 17:00 – 19:00, a 5 stycznia do 03:00, na ulicy Gran Via.

Typowe świąteczne suweniry

W Barcelonie szczególną estymą cieszą się dwie świąteczne pamiątki, które z powodzeniem kupimy na wymienionych wyżej marketach. Najpopularniejszą jest dość osobliwa figurka „El Caganer”. Przedstawia ona małego gnoma w czerwonym katalońskim berecie, który z opuszczonymi spodniami… defekuje. Postać ta jest dla Katalończyków synonimem szczęścia i istnieje w Barcelonie już od XVIII wieku. Jej dość niefortunny wizerunek sprawił, że władze miasta kilka lat temu nawet zastanawiały się nad usunięciem jej z grona oficjalnych pamiątek. Ostatecznie, po niemałych protestach, wygrała tradycja.

El Caganer
Zbiór dość osobliwych figurek prosto z Barcelony, fot.: melissa.delzio

Drugą często spotykaną pamiątką jest „Tió de Nadal”, który można przetłumaczyć jako „świąteczny kloc drewna”. To nic innego jak odpowiednio udekorowany kawałek pnia. Dzieci najczęściej otrzymują go 8 grudnia, noszą w kocyku, częstują słodyczami, a podczas wigiljnej kolacji palą w kominku.

Dni zakupowe

Oczywiście często odwiedzane w okresie świątecznym są również wielkie centra handlowe. W grudniu większość tego typu sklepów w całej Barcelonie będzie otwarta nawet w święta publiczne oraz niedziele, a specjalnymi dniami zakupów uznano:

– 6 grudnia (Święto Konstytucji),
– 8 grudnia (Niepokalane Poczęście NMP),
– 15 grudnia (niedziela),
– 22 grudnia (niedziela).

Masz ochotę na szalone, przedświąteczne zakupy? Już dziś zarezerwuj bilety lotnicze do Barcelony z Polski – loty odbywają się z wielu polskich miast! 🙂

Dodaj komentarz