Ciekawostki – Barcelona

W niemalże każdym przewodniku poświęconym stolicy Katalonii, którą jest Barcelona, ciekawostki są bardzo ważnym punktem. Z pewnością przyczynił się do tego fakt, że jest to miasto żyjące swoją długą i barwną historią. Przekonaj się zatem, czym zaskoczy Cię Barcelona.

Najdłuższa ławka świata (152 m) w Parku Guell, Barcelona, Hiszpania, ciekawostki barccelona
Najdłuższa ławka świata (152 m) w Parku Guell, Barcelona, Hiszpania / fot. http://www.flickr.com/photos/16271433@N02/

Barcelona – piekło dla kierowców?

Choć niektórzy zmotoryzowani mieszkańcy miasta mogą nie uznać tej ciekawostki, Barcelona słynie z podobno najgorszych kierowców na świecie. Podawane jest, że średnio co 19 sekund na jednej z barcelońskich ulic powodowany jest wypadek! Dla własnego bezpieczeństwa, w poruszaniu się po mieście warto wybrać komunikację miejską, która jest tu bardzo dobrze rozwinięta. Miasto dba także o pieszych – do ich dyspozycji jest tu ponad 130 hektarów uliczek, ścieżek spacerowych i deptaków.

Sagrada Familia – najpiękniejsza nieukończona budowla.

Najbardziej charakterystyczną budowlą w Barcelonie jest Sagrada Familia – dzieło Antonio Gaudiego. Ten niesamowity budynek, przypominający z daleka zamek z piasku, pozostaje jednak nieukończony od roku 1882, kiedy to ruszyła jego budowa. Planowane zakończenie robót budowlanych ma nastąpić w 2026 roku. Grono pesymistów twierdzi jednak, że termin ten może ulec przedłużeniu nawet o sto lat od planowanej daty.

Ile metrów liczy najdłuższa ławka świata?

Innym dziełem Gaudiego, znajdującym się w Barcelonie, jest umieszczona w Parku Guell najdłuższa ławka świata. Kręte niczym serpentyna siedzisko liczy 152 metry długości. Ławka wykonana jest z potłuczonych płytek ceramicznych.

Barcelona – natchnienie artystów.

Barcelona była także miejscem działalności Pablo Picassa. Miasto to było dla niego inspiracją do namalowania obrazu pt. „Panny z Awinionu”. Historia głosi, że przebywając na ulicy Avinyo, Picasso ujrzał piękne dziewczyny, które natchnęły go do namalowania tego znanego na całym świecie dzieła.

Całkiem nowy raj dla plażowiczów.

Piękne plaże Barcelony oraz nadmorskie kurorty powstały tu dopiero w 1992 roku, na okoliczność Igrzysk Olimpijskich. Wcześniej w ich miejscu znajdowały się tereny poprzemysłowe, z opuszczonymi magazynami i nieużytkami. Zatem dopiero od niedawna mieszkańcy i turyści mogą cieszyć się urokami Morza Śródziemnego, nie opuszczając miasta.

Wedle życzenia wielkiego Gaudiego…

Jeśli Barcelona zauroczy Cię tak bardzo, że będziesz chciał powrócić do tego magicznego miejsca, koniecznie zanurz dłoń w Fontannie Canaletes. Tak właśnie zażyczył sobie jej architekt, Gaudi, który na przekór zwyczajowi wrzucania monet zapoczątkował swoją własną tradycję.

Bilety lotnicze do Barcelony z Polski pozwolą Ci odkryć jeszcze więcej ciekawostek i tajemnic tego pięknego miasta! 🙂

Dodaj komentarz